Cyfrowe Archiwum Lambdy Warszawa wreszcie powstało!  W chwili obecnej można zobaczyć ponad 5000 stron skanów, w tym wszystkie najstarsze polskie czasopisma LGBTQIA+ – „Biuletyny” wydawane przez Andrzeja Selerowicza w Wiedniu, w latach 1983-1987, „Filo” Ryszarda Kisiela z lat 1986-1990 (kolejne roczniki systematycznie będą dodawane), „Efebos” wydawany przez Warszawski Ruch Homoseksualny (1987-1988), pisma lokalnych grup Stowarzyszenia Grup Lambda (Poznań, Gdańsk, Wrocław, Olsztyn), roczniki „Inaczej” (w tej chwili z lat 1990-1994) i wiele innych.

Docelowo planujemy zamieścić ponad 30 000 stron skanów. To zadanie na wiele miesięcy – w każdym tygodniu będą się pojawiały nowe materiały.

Udostępnienie Cyfrowego Archiwum jest milowym krokiem dla badań nad historią polskiej społeczności osób nieheteronormatywnych – po raz pierwszy nasze zbiory będą dostępne w sposób wirtualny, a badacze i badaczki zyskują narzędzie do pogłębionej pracy naukowej.

Powstanie Cyfrowego Archiwum nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie Mecenasa Archiwum – polskiego oddziału Standard Chartered, który przekazał nam dotację na jego utworzenie. Serdecznie dziękujemy również Syd Breslauer, która (wraz z zespołem) stronę stworzyła!

Archiwum można zobaczyć tutaj: queerstoria.pl

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 był dla Lambdy Warszawa rokiem wyjątkowym – nie tylko obchodziliśmy i obchodziłyśmy nasze 25-lecie, był też rokiem, w którym nasze Stowarzyszenie podjęło szereg

Czytaj więcej »
Bądź na bieżąco

Inne aktualności