


Nasza działalność oparta jest w dużej mierze o wolontariat, a więc bezpłatne, świadome, bezinteresowne działanie na rzecz innych. Daje on szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, zdobycia cennego doświadczenia w wielu dziedzinach i zawarcia nowych znajomości.
Dokładamy starań, aby każda osoba zaangażowana w wolontariat mogła:
Z każdą osobą, z którą współpracujemy w ramach wolontariatu, podpisujemy „Umowę o pracy wolontariackiej”. Daje nam ona możliwość wystawienia zaświadczenia potwierdzającego wykonywaną pracę, szkolenia oraz umiejętności pozyskane w trakcie działań projektowych.
W zależności od realizowanych zadań oraz projektu, w którym bierzesz udział, przez cały czas towarzyszyć Ci będzie mentor_ka – osoba odpowiedzialna za pomoc we wdrożeniu, zapoznaniu z zespołem i organizacją. Zapewnimy Ci również szkolenia, które pozwolą zrozumieć różne zagadnienia, z którymi będziesz miał_a styczność w wykonywaniu zadań.
W zależności od realizowanych przez nas projektów i aktywności, osoby działające w naszym wolontariacie są angażowane do różnych aktywności – współtworzenia materiałów informacyjnych, kampanii społecznych, wydarzeń kulturalnych i innych. Możesz również współtworzyć z nami projekt „od zera” i wziąć udział w pracach przygotowawczych. Możliwości jest dużo, a my staramy się, aby nasza oferta była jak najbardziej różnorodna!
Jeżeli zgłosisz chęć zaangażowania się w wolontariat w naszej organizacji, przed rozpoczęciem pracy weźmiesz udział w rekrutacji, podczas której chcielibyśmy dowiedzieć się więcej o Twoim doświadczeniu i oczekiwaniach odnośnie współpracy. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dostosowania powierzanych Ci później zadań do Twoich umiejętności!
Przez cały czas współpracy osoby uczestniczące w wolontariacie otrzymują wsparcie merytoryczne ze strony koordynatora/koordynatorki wolontariatu.
Kontakt:
wolontariat@lambdawarszawa.org
Nieustannie działamy na rzecz wsparcia społeczności LGBTQI+ w Polsce. Jeżeli więc popierasz nasze działania i chcesz się w nie zaangażować, dołącz do grona osób członkowskich Lambdy Warszawa!
Jest wiele powodów, dla których warto zostać członkiem_inią Lambdy:
Stając się osobą członkowską Stowarzyszenia:
Aby dołączyć do grona osób członkowskich naszej organizacji, musisz:
Miesięczna składka członkowska wynosi 60 zł rocznie – jest ona obowiązkowa dla każdej osoby, która została przyjęta do grona osób członkowskich Stowarzyszenia. Podwyższona składka członkowska wynosi 120 zł (dla osób chcących dodatkowo wesprzeć działalność Stowarzyszenia).
Składkę członkowską można opłacić jednorazowo, na początku każdego roku, lub w dwóch półrocznych ratach (na początku stycznia i na początku lipca).
Wpłaty możesz dokonać na rachunek bankowy:
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
ul. Żurawia 24A lok. 4
00-515 Warszawa
Volkswagen Bank Polska
47 2130 0004 2001 0259 8738 0001
Tytuł przelewu: „Składka członkowska za rok…”
Nasza praca jest możliwa dzięki darczyńcom. Pamóż nam pracować na rzecz społeczności LGBTQI+! Twoje wsparcie ma znaczenie:
Nasza działalność jest możliwa dzięki darowiznom, dlatego tak ważne jest Twoje wsparcie.
Nr konta: 47213000042001025987380001
Stowarzyszenie Lambda Warszawa
ul. Żurawia 24A
00-515 Warszawa
Tytuł przelewu: darowizna
SWIFT (BIC): VOWAPLP9XXX
IBAN: PL 47213000042001025987380001
Prowadzimy Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich
Lambda Warszawa prowadzi jedyny w Polsce Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich. Telefon wspiera osoby z całej Polski w sprawach dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, takich jak coming out, trudności w związku, samotność, problemy z samoakceptacją, obniżony nastrój, myśli samobójcze, bezpieczniejszy seks, dyskryminacja i przemoc. Przez Telefon Zaufania można także umówić się na konsultację psychologiczną i prawną.
W zeszłym roku na Telefon Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich zadzwoniło blisko 1000 osób.
Prowadzimy poradnictwo psychologiczne i kryzysowe
Lambda Warszawa to największa w Polsce organizacja świadcząca wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+ i ich bliskich.
W zeszłym roku odbyło się blisko 1500 godzin poradnictwa psychologicznego.
Organizujemy grupy wsparcia
W Lambdzie Warszawa działała 9 grup spotkaniowych i wsparciowych. Są to m.in. grupa studencka, grupa dla osób bi+, grupa dla osób pochodzących z Ukrainy, grupa seniorska, grupa dla rodziców osób LGBT+, a także grupa AA. W naszej siedzibie spotykają się też organizacje, takie jak fundacja Wolontariat Równości (organizator Parady Równości) oraz Wiara i Tęcza.
Co tydzień w spotkaniach różnych grup udział bierze ponad 150 osób. W ciągu roku odbywa się ponad 300 godzin spotkań.
Wspieramy prawnie osoby LGBT+
Lambda Warszawa prowadzi poradnictwo prawne dla osób LGBT+ doświadczających dyskryminacji i przemocy.
Rocznie wspieramy kilkadziesiąt osób z całego kraju.
Edukujemy o zdrowiu osób LGBT+
W ramach programu Bezpieczniejsze Związki edukujemy na temat bezpieczniejszych zachowań seksualnych oraz przeciwdziałamy uzależnieniom. Pomagamy też osobom uprawiającym chemseks. Nasi party-workerzy są w warszawskich klubach i saunach, na najważniejszych imprezach kobiecych oraz festiwalach muzycznych.
Poprawiamy bezpieczeństwo osób LGBT+
Lambda Warszawa prowadzi badania i monitoruje przemoc motywowaną uprzedzeniami ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Pomagamy pokrzywdzonym oraz szkolimy Policję, psychologów, prawników i ośrodki pomocy społecznej, jak pracować z osobami LGBT+.
W ostatnich latach przeszkoliliśmy prawie 150 osób na siedmiu szkoleniach w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu i Łodzi. Wydaliśmy i rozdaliśmy 1500 informatorów nt. przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT+ oraz 750 poradników nt. pracy z osobami pokrzywdzonymi. Wydaliśmy też raport z badań nt. tego, jak w Polsce walczy się z przemocą wobec osób LGBT+.
Walczymy o prawa osób LGBT+
Prowadzimy rzecznictwo mające na celu poprawę przestrzegania praw osób LGBT+, w szczególności ochrony przed przemocą i przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami.
W zeszłym roku nasi przedstawiciele sprawili, że Komitet ONZ ds. Praw osób z niepełnosprawnościami wydał Polsce zalecenie, by zakazać terapii reparatywnych, czyli tzw. „leczenia” homoseksualności.
Dokumentujemy historię ruchu LGBT+
„Queerstoria” – Biblioteka i Archiwum Lambdy Warszawa są największym w Polsce repozytorium materiałów związanych z historią ruchu LGBT+ w Polsce. Zbiory są regularnie udostępniane czytelniczkom i czytelnikom oraz badaczkom i badaczom, którzy wykorzystują je do prac naukowych. Kilkanaście dni temu światło dzienne ujrzał czwarty numer czasopisma społeczno-historycznego „QueerStoria”. Pismo to powstało z przekonania, że troska o naszą przeszłość, o pielęgnowanie nieheteronormatywnej historii Polski jest częścią budowania naszej zbiorowej tożsamości – tożsamości gejów, lesbijek, osób bi, osób trans, wszystkich osób, które mogą się odnaleźć w szerokim pojęciu queer.
Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.
Pamiętaj, że możesz wesprzeć nas także za pośrednictwem darowizny! Szczegóły w zakładce “Darowizna”.