22 września 2021 roku – po prawie czterech miesiącach prac remontowych i adaptacyjnych uruchomiliśmy Hostel Interwencyjny dla Osób LGBTQIA w kryzysie bezdomności.

Hostel (działający na zasadzie mieszkań interwencyjnych) powstał na bazie naszych doświadczeń w prowadzeniu podobnej placówki, funkcjonującej w latach 2015-2016. Była to pierwsza tego typu instytucja w Polsce, która pomogła ponad 70. osobom.

Pierwsze osoby zgłosiły się do Hostelu zaraz po jego otwarciu – 23 września, a do dnia dzisiejszego (24 maja 2022) jego dachy udzieliły schronienia 31. osobom.

Zdecydowana większość z nich to osoby młode – 18-25 lat, najstarsze osoby, które do nas trafiły nie przekroczyły 40 roku życia. Pobyt w Hostelu możliwy jest przez trzy miesiące, a w uzasadnionych przypadkach – przez pół roku (do tej pory mieliśmy dwa takie przypadki).

W porównaniu z naszym poprzednim Hostelem trafia do nas więcej osób transpłciowych (to około ¼ wszystkich zgłaszających się), obniżył się też wiek osób korzystających – zdecydowanie więcej jest tych, którzy_re dopiero co przekroczyli/przekroczyły pełnoletniość.

Jako ogromny sukces traktujemy sytuację, że w tej chwili prawie wszystkie osoby opuszczające Hostel znajdują zatrudnienie i są w stanie samodzielnie wynająć pokój.

Osobom trafiającym do Hostelu oferujemy (poza – co oczywiste – bezpiecznym dachem nad głową) indywidualne poradnictwo psychologiczne (odbywa się ono w Hostelu oraz w siedzibie Lambdy Warszawa), poradnictwo prawne, indywidualne poradnictwo zawodowe, pracę w społeczności oraz treningi umiejętności życiowych. Przyjęć do Hostelu dokonujemy po przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej, która odbywa się w siedzibie Lambdy Warszawa. Podczas rozmowy staramy się poznać sytuację życiową danej osoby, jej potrzeby i możliwości. Podczas tego pierwszego spotkania wykonujemy także testy na obecność substancji psychoaktywnych.

W Hostelu jest miejsce dla 10 osób, ale w sytuacjach wyjątkowych możemy wygospodarować dodatkowe dwa łóżka. Hostel w początkach wojny w Ukrainie czasowo gościł także kilkoro uchodźców i uchodźczyń z Kijowa i Buczy.

W zespole hostelowym pracują wychowawcy / wychowawczynie; psycholożki / psycholodzy; terapeuci / tarapeutki; prawniczka; pracowniczka socjalna. Współpracują z nami także wolontariusze i wolontariuszki, uzupełniający pracę wychowaczyń i wychowawców.

W budynku Hostelu na bieżąco wykonywane są przeglądy techniczne i drobne prace naprawcze. Podczas dotychczasowego funkcjonowania przeszliśmy kwarantannę związaną z COVID19, usuwaliśmy zwalone drzewo, naprawialiśmy mocno skomplikowaną instalację elektryczną. Dotknęła nas również horrendalna podwyżka cen gazu i wyzwania związane z galopująca inflacją. Przed rozpoczęciem kolejnego sezonu grzewczego czeka nas wymiana pieca gazowego.

Hostel funkcjonuje dzięki dotacji Miasto Stołeczne Warszawa, darczyńcom indywidualnym i firmowym i dzięki nam – Lambdzie Warszawa, dla której jego funkcjonowanie jest jednym z najważniejszych działań pomocowych!

Jeśli potrzebujesz miejsca w Hostelu – prosimy o kontakt hostel@lambdawarszawa.org, 22 628 52 22 (poniedziałek-piątek, 18.00-21.00)

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 był dla Lambdy Warszawa rokiem wyjątkowym – nie tylko obchodziliśmy i obchodziłyśmy nasze 25-lecie, był też rokiem, w którym nasze Stowarzyszenie podjęło szereg

Czytaj więcej »
Bądź na bieżąco

Inne aktualności