• Hostel interwencyjny
 • Telefon Zaufania
 • Poradnictwo indywidualne
 • Poradnictwo prawne
 • Grupy spotkaniowe i wsparcia
 • Wsparcie antydyskryminacyjne
 
Projekt jest skierowany do osób LGBTQIAP, które na skutek zagrożenia lub doświadczania przemocy ze względu na orientację seksualną lub/i tożsamość płciową są zmuszone do opuszczenia miejsca zamieszkania. Wiele z nich w związku z zaistniałą sytuacją doświadcza wykluczenia społecznego, a istniejące formy pomocy nie są adekwatne do ich potrzeb (osoby LGBTQIAP obawiają się korzystać z ogólnodostępnych miejsc ze względu na strach przed dyskryminacją ze strony innych osób przebywających w tych miejscach).
 
Hostel interwencyjny jest prowadzony na zasadzie mieszkań treningowych, które oprócz bezpiecznego schronienia, zapewniają możliwość uporządkowania sytuacji prawnej, socjalnej, emocjonalnej i życiowej.
 
Osoby potrzebujące tego rodzaju wsparcia prosimy o kontakt poprzez:
 • Telefon Zaufania: 22 628 52 22 (pon.-pt. 18:00-21:00)
 • e-mail: hostel@lambdawarszawa.org
 
 
Wesprzyj nasze działania:
 
Projekt jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.

Jeżeli:

 • potrzebujesz wsparcia,
 • chciałbyś_abyś porozmawiać o trudnej sytuacji Twojej lub osoby Tobie bliskiej,
 • czujesz, że rozmowa może okazać się potrzebna,

Skontaktuj się z nami!

Za pośrednictwem naszego Telefonu Zaufania dla osób LGBT+ udzielamy anonimowych i profesjonalnych porad oraz wspieramy osoby LGBT+, ich rodziny i bliskich w trudnych tematach. 

Zadzwoń do nas!

22 628 52 22

Nasz Telefon Zaufania udziela wsparcia od poniedziałku do piątku w godzinach 18.00-21.00.

Możesz również skontaktować się z nami mailowo (jeśli nie masz możliwości zadzwonienia lub z pewnych względów nie możesz skorzystać z telefonu; poprzez maila nie udzielamy porad ani konsultacji):
poradnictwo@lambdawarszawa.org

Zadzwoń do nas, jeżeli:

…masz pytania bądź przeżywasz trudne emocje związane z własną orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową,

…rozważasz dokonanie coming outu i chciałbyś_abyś o tym porozmawiać,

…doświadczasz dyskryminacji lub przemocy ze względu na orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową,

…doświadczasz trudności w związku lub w nawiązywaniu relacji,

…masz wątpliwości dotyczące metod zabezpieczania się przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową,

…Twoje dziecko boryka się z trudnościami związanymi z orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową i czujesz potrzebę rozmowy z kimś na ten temat,

…jesteś osobą LGBT+ i myślisz, że jesteś uzależniony_a od środków psychoaktywnych.

W naszym Telefonie Zaufania istnieje możliwość uzyskania informacji na temat oferty pomocowej Lambdy Warszawa, jak również można umówić się na wizytę.

Telefon Zaufania przeznaczony jest dla osób z całej Polski.

Działalność i utrzymanie Telefonu Zaufania finansowane jest z darowizn oraz 1% podatku dochodowego. Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat możliwości wsparcia naszej działalności, zajrzyj tutaj.

Oferujemy profesjonalne i kompleksowe wsparcie osobom przeżywającym trudności związane z orientacją psychoseksualną lub tożsamością płciową.

Oferowane przez nas poradnictwo psychologiczne przeznaczone jest dla osób ze społeczności LGBTQI+ i ich bliskich.

Osoby udzielające porad posiadają doświadczenie w pracy z osobami LGBTQI+ i na ich rzecz. Korzystanie z porad jest bezpłatne i anonimowe. Jednocześnie informujemy, że na konsultacje z psychologiem bądź psycholożką obowiązują zapisy – więcej informacji można uzyskać za pośrednictwem naszego Telefonu Zaufania (pon.-pt. 18:00-21:00): 22 628 52 22.

Poradnictwo i konsultacje psychologiczne oraz psychoterapia

Prowadzimy konsultacje, poradnictwo oraz terapię psychologiczną (psychoterapię) krótko- i długoterminową w sprawach dotyczących problemów powiązanych z orientacją i tożsamością seksualną: trudności w związku, samotności, problemów z samoakceptacją, trudności w nawiązywaniu relacji, obniżonego nastroju i dyskryminacji. Możliwe jest skorzystanie podczas poradnictwa z zaufanej tłumaczki migowej.

Psychoterapia prowadzona jest w podejściach psychodynamicznym, poznawczo-behawioralnym oraz humanistyczno-egzystecjalnym. Rozpoczęcie psychoterapii uzależnione jest od wspólnych ustaleń z klientką_em podczas poprzedzających ją konsultacji. Przed zapisaniem się na wizytę zapraszamy do zapoznania się z informacjami o zespole psycholożek_gów i wykorzystywanych przez nas metodach pracy.

Porady są udzielane wyłącznie osobom wcześniej zapisanym.

Zapisy są przyjmowane wyłącznie za pośrednictwem konsultacji kryzysowych oraz Telefonu Zaufania.

Poradnictwo psychologiczne dla osób LGBTQI+ i ich bliskich jest finansowane przez m.st. Warszawę.

Kontakt: tel. 22 628 52 22 (pon.-pt. 18:00–21:00)

e-mail: poradnictwo@lambdawarszawa.org

UWAGA! Mail służy wyłącznie do pytań informacyjnych, nie prowadzimy drogą mailową poradnictwa, nie zapisujemy również tą drogą na spotkania psychologiczne/terapeutyczne.

Oferujemy porady prawne dotyczące prawa karnego, cywilnego i rodzinnego w sprawach związanych z orientacją i tożsamością seksualną.

Pomoc prawna może zostać udzielona w formie korespondencji mailowej.

Przed umówieniem się na poradę prosimy o zapoznanie się z regulaminem – korzystanie z porady jest tożsame z zaakceptowaniem jego postanowień. Porady udzielane są wyłącznie osobom wcześniej zapisanym, a zapisy przyjmowane są mailowo: prawo@lambdawarszawa.org.

Poradnictwo prawne jest współfinansowane przez m.st. Warszawa.

Oferujemy możliwość uczestniczenia w grupach spotkaniowych i wsparcia, skierowanych do osób LGBTI+.

W spotkaniach grupowych mogą uczestniczyć wyłącznie osoby posiadające aktualny Certyfikat COVID w formie elektronicznej, który jest sprawdzany przez osoby prowadzące przed spotkaniem. Jeżeli osoba uczęszczająca na spotkania posiada przeciwwskazania zdrowotne, proszona jest o okazanie zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego brak możliwości posiadania Certyfikatu COVID.

Spotkania odbywają się w maseczkach. Wymagana jest również dezynfekcja rąk.

Uczestnictwo w grupach jest bezpłatne. Ponadto zapewniamy pełną anonimowość osób uczestniczących. Jeżeli nie zaznaczono inaczej, nie ma konieczności wcześniejszego zapisu, zaś grupa ma charakter otwarty (możliwe jest rozpoczęcie uczestniczenia w spotkaniach podczas dowolnego spotkania).

Grupy spotkaniowe są ukierunkowane na rozwój osobisty, wymianę doświadczeń, nawiązanie nowych kontaktów i wspólne spędzanie czasu.

Grupy wsparcia są ukierunkowane na uzyskanie pomocy w bieżących trudnościach od innych osób znajdujących się w podobnej sytuacji.

Grupy spotkaniowe w roku 2021/2022

Grupa studencka

Grupa jest ukierunkowana na rozwój pozytywnej tożsamości, rozwój wspólnych zainteresowań i pasji, wspólne spędzanie wolnego czasu – nie jest konieczne bycie studentką/tem. Grupa finansowana ze środków własnych Stowarzyszenia pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych.

Termin spotkań: każdy wtorek 18:30-20:00.

Kontakt: studencka@lambdawarszawa.org

Grupa BI+

Grupa dedykowana osobom bi+ (bi, poli, pan, queer). Podczas spotkań prowadzone są dyskusje, warsztaty i wykłady na temat życia codziennego osób bi+, jak i poruszana jest tematyka obecności i widzialności tych osób w sztuce, kulturze, literaturze oraz w przestrzeni publicznej.

Terminy spotkań: każdy drugi i ostatni piątek miesiąca 18:00-19:30.

Kontakt: bi@lambdawarszawa.org

Grupa ukraińska/Українська група  

Celem grupy jest integracja nowych mieszkańców_ek Warszawy, którzy_re przyjechali_ły z Ukrainy. Uczestnicy mają możliwość nie tylko pogadać przy kawie, pooglądać filmy czy pograć w gry planszowe, ale również dowiedzieć się więcej o społecznym i kulturalnym życiu LGBTI+ w stolicy Polski.
Podczas spotkań można m.in. uzyskać informację o bezpłatnych punktach diagnostycznych HIV/AIDS oraz o tym, co zrobić, jeśli stałeś/stałaś się ofiarą homo- i transfobicznej agresji.
Grupa prowadzona jest w języku ukraińskim i polskim.

Termin spotkań: niedziela 18:15 (prosimy o wcześniejszy kontakt).

Kontakt: ukraina@lambdawarszawa.org

Метою групи є інтеграція нових жителів Варшави, які приїхали з України. Учасники мають можливість не тільки побалакати за кавою, подивитися кіно чи пограти в настільні ігри, але також дізнатися про суспільне і культурне життя ЛГБТ у столиці Польщі. Під час зустрічей можна отримати інформацію про місця безплатної консультації з питань ВІЛ/СНІД чи що зробити, коли ви стали жертвою гомо- або трансфобного насильства.
Зустрічі групи проводяться українською та польською мовами.

Дати зустрічі: неділя 18:15 (будь ласка, зв’яжіться з нами заздалегідь).

Контакт: ukraina@lambdawarszawa.org

Grupa „GAMMA Polska”

Grupa „GAMMA Polska” dedykowana jest osobom LGBT, będącym w związkach czy małżeństwach z osobami heteronormatywnymi. W dyskusjach grupy „GAMMA Polska” uczestniczyć mogą homomężowie i homożony na różnych etapach – osoby na początku drogi; te, które już dawno podjęły decyzję o zasadach „nowego życia”, czy takie, które pozostały w związku z heteroseksualnym partnerem/partnerką.
Grupa prowadzona jest przez „GAMMA Polska” – samopomoc, grupę dyskusyjną i wzajemnego wsparcia homomężów i homożon.

Terminy spotkań: (od listopada 2021) każda druga sobota miesiąca 10:00-13:00.

Kontakt: grupagammapl@gmail.com

Grupy wsparcia

Grupa AA (anonimowych alkoholików)

Anonimowi Alkoholicy są wspólnotą osób, którzy_re dzielą się nawzajem doświadczeniem, siłą i nadzieją, aby rozwiązać swój wspólny problem i pomagać innym w wyzdrowieniu z alkoholizmu. Spotkania grupy mają charakter dobrowolny, służą samopomocy w utrzymaniu trzeźwości własnej i wspomagania innych alkoholików_czek w jej osiąganiu. Jedynym warunkiem uczestnictwa we wspólnocie (grupie) jest chęć zaprzestania picia alkoholu.
Działalność grupy AA jest niezależna od Stowarzyszenia Lambda Warszawa, organizacja użycza wyłącznie lokalu do organizacji spotkań.

Terminy spotkań: każda niedziela 16:00-17:30.

Grupa wsparcia dla rodziców i bliskich osób LGBTI+

Grupa jest przeznaczona dla osób, które pragną uzyskać wsparcie i pomoc w sprawach związanych z orientacją seksualną i/lub tożsamością płciową bliskiej osoby – matek, ojców, rodzeństwa, przyjaciół_ek. Prowadzona jest przez matkę homoseksualnego mężczyzny. 

Grupa prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Akceptacja.

Grupa finansowana ze środków własnych Stowarzyszenia pochodzących z 1% podatku od osób fizycznych.

Terminy spotkań: każdy drugi czwartek miesiąca 18:00-19:30.

Kontakt: eszczesna@lambdawarszawa.org

Grupa dla seniorek i seniorów LGBTI+

Spotkania są przeznaczone dla osób LGBT+ w starszym wieku. Dzięki udziałowi w grupie uczestnicy_czki mogą wymieniać się swoimi doświadczeniami, poznać inne osoby, spędzić czas w interesujący sposób.
Spotkania odbywają się w małym gronie (6-12 osób), co zapewnia odpowiednią atmosferę.
W spotkaniach grupy mogą uczestniczyć osoby powyżej 50 roku życia.

Terminy spotkań: każdy wtorek 12:00-14:00.

Wiara i tęcza

Spotkania modlitewno-edukacyjne dla osób LGBTQIAP, organizowane przez Grupę „Wiara i Tęcza”.

Terminy spotkań: wybrane czwartki (7.10, 21.10, 4.11, 18.11, 2.12, 16.12) 19:00-21:00.

Kontakt: warszawa@wiaraitecza.pl

Doświadczyłeś_aś dyskryminacji? Masz poczucie, że zostałeś_aś nierówno potraktowany_a ze względu na swoją orientację psychoseksualną lub tożsamość płciową? Potrzebujesz wsparcia psychologicznego lub/i prawnego? Zgłoś się do nas!

Zapewniamy bezpłatną i profesjonalną pomoc.

Nasi specjaliści i specjalistki z wieloletnim doświadczeniem pomogą Ci dojść swoich praw, przebrnąć przez trudne sytuacje życiowe, nauczą radzić sobie z emocjami oraz dadzą siłę i wsparcie na pokonywanie kolejnych trudności.

Oferujemy:

 • pomoc psychologiczną (poradnictwo psychologiczne)

Spotkania ukierunkowane na diagnozę problemu, zwiększenie samoświadomości, rozwój umiejętności radzenia sobie z sytuacjami stresogennymi, ułożenie planów radzenia sobie z emocjami oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów.

 • wsparcie w trudnych sytuacjach/momentach życiowych (interwencja kryzysowa)

Wczesna interwencja w sytuacji doświadczania dyskryminacji lub zagrożenia nią, w tym w szczególności diagnoza problemów wynikających z dyskryminacji, podejmowanie działań profilaktycznych oraz ustalenie kierunków dalszej pomocy.

 • poradnictwo prawne

Porady prawne, dotyczące równego traktowania, prawa karnego, cywilnego i rodzinnego w sprawach związanych z orientacją seksualną i tożsamością płciową – konsultacje prawne, pomoc w przygotowaniu pism procesowych oraz w uzasadnionych przypadkach towarzyszenie podczas rozprawy.

Zapisy i kontakt:

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt telefoniczny przez nasz Telefon Zaufania:
22 628 52 22 (pon.-pt. 18:00-21:00),
e-mail: poradnictwo@lambdawarszawa.org

Finansowanie:

Projekt „Razem przeciwko dyskryminacji. Poradnictwo dla grup szczególnie zagrożonych dyskryminacją” jest współfinansowany przez m.st. Warszawa.