15 lutego 2021 r. – wraz z pojawieniem się pierwszych billboardów w Radomiu – Lambda Warszawa zainicjowała kampanię „Brat, siostra, bądź sobą!”, skierowaną do rodzeństwa osób nieheteronormatywnych. Jest to pierwszy taki projekt skierowany do rodzeństwa osób LGBT+ – tą kampanią zachęcamy do reagowania na przejawy dyskryminacji w rodzinie ze względu na nieheteronormatywność i/lub tożsamość płciową i do lepszego zrozumienia swojego brata lub siostry oraz do okazywania im wsparcia, jakiego potrzebują.

Stworzyliśmy stronę www.badzwsparciem.pl, aby dać wskazówki, jak w codziennym życiu można wspierać swoje nieheteronormatywne rodzeństwo i jak reagować na „wyjście z szafy” swojego brata lub swojej siostry.

Jak się zachować, kiedy brat albo siostra dzieli się z nami tak ważną częścią swojego życia? Jak poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi takim sytuacjom? Jak wesprzeć najbliższe osoby w momencie, kiedy obdarowują nas zarówno zaufaniem, jak i wyraźną potrzebą zrozumienia z naszej strony? W jaki sposób możemy reagować na przejawy homo-, bi-, transfobii, mimo że może to być dla nas niekomfortowe?

Między innymi na takie pytania staramy się odpowiedzieć! W zakładce <historie nieheteronormatywne> można zaś przeczytać opowieści o tym, jak coming out brata lub siostry wpłynął na relacje między rodzeństwem.

Symbolicznie akcja ma swój początek w Radomiu, gdzie na obecnie nie ma żadnej organizacji czy inicjatywy, która działa na rzecz osób LGBT+, gdzie nie odbywają się marsze równości.

Koordynator i koordynatorka akcji (Hubert Pajączkowski i Katarzyna Iwon), sami pochodzący z Radomia, tak mówią o naszym działaniu:

– Wiemy, że było i nadal jest ciężko dorastać w Radomiu osobie, która nie wpisuje się w heteronormę. Niemniej to miasto jest dla nas bardzo ważne i chcemy dodać otuchy oraz wsparcia również Radomianom i Radomiankom z tęczowej społeczności.

Planujemy kontynuację w innych miastach Mazowsza!

BRAT, SIOSTRA – BĄDŹ SOBĄ!

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Podsumowanie 2022 roku

Rok 2022 był dla Lambdy Warszawa rokiem wyjątkowym – nie tylko obchodziliśmy i obchodziłyśmy nasze 25-lecie, był też rokiem, w którym nasze Stowarzyszenie podjęło szereg

Czytaj więcej »
Bądź na bieżąco

Inne aktualności