Rok 2022 był dla Lambdy Warszawa rokiem wyjątkowym – nie tylko obchodziliśmy i obchodziłyśmy nasze 25-lecie, był też rokiem, w którym nasze Stowarzyszenie podjęło szereg nowych działań i stanęło przed nowymi wyzwaniami.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze z naszych ubiegłorocznych aktywności:
BIEŻĄCA DZIAŁALNOŚĆ POMOCOWA
– prowadzenie Telefonu Zaufania,
– prowadzenie poradnictwa psychologicznego, terapeutycznego i prawnego,
– prowadzenie grup wsparcia i grup spotkaniowych,
– prowadzenie Hostelu Interwencyjnego dla osób nieheteronormatywnych w kryzysie bezdomności.
Bieżąca działalność pomocowa finansowana jest ze środków własnych, dotacji Miasta Stołecznego Warszawy, programu Aktywni Obywatele i innych dotacji celowych.
DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYBUCHEM WOJNY – CENTRUM WSPARCIA DLA UCHODŹCZYŃ I UCHODŹCÓW LGBTQIA Z UKRAINY
– poszukiwanie dachu nad głową dla osób uchodźczych,
– dostarczanie kanapek dla uchodźców i uchodźczyń – w pierwszym etapie wojny,
– wydawanie bonów żywnościowych i odzieżowych,
– prowadzenie interwencji kryzysowej oraz poradnictwa psychologicznego i prawnego w języku ukraińskim / rosyjskim,
– uruchomienie dyżurów Telefonu Zaufania w języku ukraińskim / rosyjskim,
– prowadzenie działań integracyjnych,
– prowadzenie dwóch mieszkań interwencyjnych dla osób z Ukrainy (oba znajdują się na terenie Ursynowa; jednocześnie może w nich przebywać do 30 osób),
– uruchomienie „Fabryki” – miejsca, gdzie uchodźczynie i uchodźcy otrzymują – na okres pół roku – zatrudnienie w zwodach kosmetycznych. Jest to nowy projekt, którego celem jest wprowadzenie osób uchodźczych na polski rynek pracy,
– wspieranie rzeczowe Hosteli LGBTQIA we Lwowie, Kijowie i Czerniowcach.
Na działania na rzecz uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy wydaliśmy ponad 1.200.000 PLN. Środki te pochodzą ze środków własnych Lambdy Warszawa, zbiórek oraz dotacji celowych od IOM, OXFAM, ILGA Europe, OutRight, AllOut, darczyńców ze Szwajcarii i Niderlandów.
QUEER MUZEUM / QUEER STORIA / DZIAŁANIA KULTURALNE / DZIAŁANIA SPOŁECZNE
– wynajęcie lokalu miejskiego, w którym powstanie pierwsze w Polsce QueerMuzeum. Trwają obecnie prace projektowe i remontowe – lokal planujemy otworzyć w czerwcu 2023,
– uruchomienie Cyfrowego Archiwum Lambdy Warszawa – queerstoria.pl , gdzie obecnie można oglądać ponad 5000 stron skanów, z liczących ponad 100.000 jednostek archiwalnych zbiorów Lambdy Warszawa,
– wydanie kolejnego – czwartego – numeru czasopisma „QueerStoria”
– wydanie książki „Kropka nad BI” – pierwszej na rynku Europy Środkowo-Wschodniej pozycji poświęconej biseksualności,
– wydanie – wspólnie z wrocławską Kulturą Równości – książki Jana Snarskiego „Bez Tajemnic”,
– prowadzenie – razem z Paradą Równości – projektu „Koalicja Miast Maszerujących”,
– udział w międzynarodowych konferencjach w Berlinie, Sztokholmie, Ljubljanie, Waszyngtonie i Los Angeles.
Działania związane z Muzeum i Archiwum finansowane są ze środków własnych Lambdy Warszawa oraz dotacji banku Standard Chartered; projekt „Marszowy” finansowany jest z programu Aktywni Obywatele.
To tylko najważniejsze działania, które robiłyśmy i robiliśmy w 2022 roku. Ich pełny spis znajdzie się w naszym raporcie rocznym.
Napawa nas duma i radość z faktu, że tyle razem możemy robić. Pomogliśmy i pomogłyśmy ponad 900 osobom LGBTQIA z Ukrainy; przeprowadziliśmy ponad 1000 rozmów przez Telefon Zaufania; przeprowadziliśmy ponad 2400 godzin poradnictwa psychologicznego; pracujemy w sześciu lokalizacjach w Warszawie – w naszej siedzibie na ulicy Żurawiej 24A, w Hostelu Interwencyjnym, w dwóch ursynowskich Mieszkaniach Interwencyjnych, w lokalu „Fabryki” na ulicy Zgoda oraz w QueerMuzeum na Marszałkowskiej.
Lambdą Warszawa w 2022 roku kierował Zarząd, w skład którego wchodzi Wiktoria Juchniewicz, Paweł Mamzer, Miłosz Przepiórkowski i Krzysztof Kliszczyński. Telefonem Zaufania kierowała Magda Fiuk i Janek Topczewski; mieszkaniami interwencyjnymi – Oleg Tiuriakov; Hostelem – Sulimir Szumielewicz i Gniewomir Gredes; zespołem prawnym – Karolina Gierdal, działaniami finansowymi – Monika Grotecka.
Dziękujemy wszystkim za ich pracę, a Was, którzy i które to czytacie – prosimy o pamięć przy rozliczaniu podatków (od tego roku odpisujemy 1,5 % na OPP!)
