Zniewaga za tęczową flagę

18882235_10155340753833374_6926768257182473031_nFot. Karolina Jóźwiak

Lambda Warszawa zbiera informacje o atakach spowodowanych negatywnymi postawami wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych. Ostatnią taką informację dostaliśmy kilka dni temu. Relację z tego zdarzenia publikujemy na prośbę i za zgodą osoby, która została zaatakowana.

Tęczowa flaga nie na warszawską ulicę.

W sobotę 13 stycznia na przystanku autobusowym w centrum Warszawy wracający z demonstracji w obronie praw kobiet młody mężczyzna został znieważony przez przypadkowego przechodnia (na oko 60-latka). Bezpośrednim powodem do ataku okazała się tęczowa flaga, którą niósł zaatakowany. Sprawcy się to nie spodobało, zaczął krzyczeć i obrażać mężczyznę, nazywając go m.in. „pedałem” i każąc mu „wyp******ać do Niemiec”. Sytuacji przyglądało się wiele osób, z których kilka zareagowało. Jeden mężczyzna przyłączył się w obelgach do sprawcy. Cztery osoby wsparły pokrzywdzonego. Jeden ze świadków, który próbował udzielić atakowanemu wsparcia, został uderzony w twarz. Po chwili sprawca, pokrzywdzony i wspierający go świadek wsiedli do tego samego autobusu. W pojeździe sprawca dalej się awanturował, wywołując negatywne reakcje pasażerów. Świadek chronił pokrzywdzonego, izolując go od sprawcy i zagadując na neutralne tematy. Na docelowym przystanku okazało się, że sprawca i pokrzywdzony wysiadają w tym samym miejscu. W związku z tym, świadek odprowadził pokrzywdzonego pod dom, upewniając się, że ten jest bezpieczny.

Sprawa na razie nie została zgłoszona na Policję. Zaatakowany korzysta z pomocy prawnej Lambdy Warszawa. Zespół prawny pomoże w ewentualnym kontakcie z organami ścigania. Denerwuje mnie, że nie ma podstaw w prawie, żeby to skutecznie ścigać – powiedział nam zaatakowany mężczyzna, który zgłosił się do Lambdy. Dodał też: Teoretycznie, ten facet mieszka blisko mnie. Mogę go jeszcze kiedyś spotkać. Wyraził też żal, mówiąc, że nie rozumie, jak to możliwe, że można sobie bezkarnie obrażać kogoś na ulicy.

My też nie chcemy, aby można było bezkarnie atakować osoby LGBT na ulicy.

Regularnie zwracamy uwagę na fakt, że polski kodeks karny, jako jeden z niechlubnych wyjątków w UE, nie widzi homofobii i transfobii – mówi Karolina Więckiewicz, koordynatorka programu Bezpieczeństwo w Lambdzie. Według kodeksu, znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej ze względu na pochodzenie narodowe czy etniczne lub przynależność religijną zagrożone są wyższą karą niż podobne czyny bez takiej motywacji. Są to też przestępstwa ścigane z urzędu. Osoba znieważana ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową zostawiona jest sama sobie.

Pomóż nam to osiągnąć:
– zgłaszaj wszelkie incydenty przemocy motywowanej uprzedzeniami wobec osób LGBT (kiedy ich doświadczasz lub kiedy je widzisz, słyszysz) na Telefon Zaufania Lambdy Warszawa (od poniedziałku do piątku w godzinach 18-21 pod numerem 22 628 52 22) lub na email poradnictwo@lambdawarszawa.org;
– jeśli masz przestrzeń – reaguj i wspieraj osoby, które doświadczają ataków w Twojej obecności;
– wspieraj naszą działalność pomocową: Nie pobieramy za nią opłaty, ale potrzebujemy środków, aby móc ją prowadzić. Możesz wpłacić dowolną sumę. Szczegóły znajdziesz tutaj.