Żegnamy Wojciecha Skrodzkiego – krytyka sztuki, działacza LGBT, członka Lambdy Warszawa

wojtekDziś dotarła do nas bardzo smutna informacja – zmarł Wojciech Skrodzki, aktywny członek Lambdy Warszawa, zaangażowany w grupę seniorską, inicjatywy kulturalne, członek komisji rewizyjnej.

Pogrzeb odbędzie się 23 marca o 13:10 w Domu Pogrzebowym Styks, ul. Wincentego 79 przy cmentarzu Bródmowskim, po  ktorym nastąpi wyprowadzenie na cmentarz miejscowy do grobu rodzinnego. 

Wojciech odszedł od nas w wieku 80 lat.

Poniżej przedstawiamy kilka informacji z jego życia:

„Wojciech Skrodzki, polski krytyk sztuki i działacz LGBT, urodzony 7 sierpnia 1935 roku.

Wojciech Skrodzki jest otwarcie mówiącym o swojej orientacji gejem.

O tym, że jest osobą homoseksualną, Skrodzki zdał sobie sprawę będąc w klasie przedmaturalnej, w wieku 17 lat, ale dopiero po studiach, w 1959 roku pierwszy raz spotkał się z innym gejem. Do spotkania doszło na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, który był wtedy bardzo popularną pikietą.

W 1970 roku, Skrodzki został prawnym opiekunem trojga żydowskich dzieci, których rodzice zmarli. O tym, że jest gejem poinformował ich dopiero po osiągnięciu przez nich pełnoletności.

W 1998 roku dziennikarz Cezary Gawryś napisał o Wojciechu Skrodzkim reportaż, który ukazał się w miesięczniku popularnonaukowym „Charaktery”. Skrodzki opowiedział w nim anonimowo o doświadczeniu bycia homoseksualistą.

W 2010 roku, Skrodzki pierwszy raz brał udział w Paradzie równości w Warszawie, która odbywała się wtedy pod nazwą Europride 2010.

W 2012 roku, w wieku 77 lat, Skrodzki zwrócił się do Lambdy Warszawa z prośbą o pomoc w samoakceptacji własnej orientacji, której brak był między innymi przyczyną depresji. Po 6 miesiącach sesji z psycholożką, Skrodzki zaczął czuć się lepiej. Został działaczem Lambdy Warszawa, w której jest Członkiem Komisji Rewizyjnej odpowiadającej za kontrolę działalności zarządu. Prowadzi też w Lambdzie spotkania z artystami, wśród których był m.in. Karol Radziszewski.

W 2013 roku Wojciech Skrodzki udzielił wywiadu Mariuszowi Kurcowi dla dwumiesięcznika społeczności LGBT „Replika”. W wywiadzie opisał swoje życie i to jaki wpływ na nie miała jego homoseksualna orientacja.”

Więcej informacji: http://www.homopedia.pl/wiki/Wojciech_Skrodzki

Wojciech, w listopadzie ubiegłego roku , zaangażował się w działalność stowarzyszenia Saski 2018. Wyrażał otwarte poparcie dla odbudowy Pałacu Saskiego na placu Piłsudskiego. Jego zamiarem było przekonanie środowisk krytyków i historyków sztuki do przywrócenia historycznej zabudowy placu Piłsudskiego. W jednej z ostatnich rozmów stwierdził, że poprzez działanie w tym stowarzyszeniu chciałby zrobić coś dobrego i wartościowego.

Jednoczymy się w smutku i żalu z bliskimi.

Wojciechu, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci.

Zarząd Stowarzyszenia Lambda Warszawa wraz z członkami, współpracownikami i wolontariuszami