Czy zaczniemy reagować na przemoc wobec osób LGBT? Rusza nowa kampania Lambdy Warszawa i Miłość Nie Wyklucza

Logotyp kampanii Po Prostu Reaguj

2019-04-29

Tylko co czwarta osoba w Polsce nie pozostaje bierna, gdy widzi przemocowe zachowania wobec pary gejów. Chcąc zachęcić do wspierania osób doświadczających przemocy Stowarzyszenie Lambda Warszawa i Stowarzyszenie Miłość Nie Wyklucza rozpoczynają kampanię społeczną “Po prostu reaguj”. Startuje 13 maja, a jej inauguracją będzie konferencja w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Stowarzyszenie Lambda Warszawa zleciło przeprowadzenie badań na temat empatii wobec osób LGBT w Polsce. Wyniki sondażu przeprowadzonego przez Kantar Polska w lipcu 2018 r. wskazują na to, że wiele osób mieszkających w Polsce sprzyja osobom LGBT, ale jednocześnie akceptuje skierowane przeciw nim zachowania przemocowe.

Większość, bo aż siedem na dziesięć, Polek i Polaków chciałoby, aby osoby LGBT żyły życiem, jakiego pragną. Jednocześnie dwie trzecie z nas uważa, że lesbijki, geje i osoby biseksualne powstrzymują się w miejscach publicznych przed trzymaniem za rękę partnera/partnerkę tej samej płci, gdyż obawiają się ataku.

– Analiza badania uświadomiła nam, że Polacy w większości są pozytywnie nastawieni do osób LGBT+, ale kiedy spotyka je przemoc fizyczna, nie reagują. Wielu z nas będąc świadkiem przemocowej sytuacji w tramwaju, w kinie czy na siłowni czuje wewnętrzny opór przed podjęciem zdecydowanych kroków. W naszej nowej kampanii będziemy zachęcali, by nie bać się pomagać osobom pokrzywdzonym- wyjaśnia dr Piotr Godzisz ze Stowarzyszenia Lambda Warszawa.

Po prostu reaguj – start kampanii

Kampania rozpoczyna się 13 maja. Jej oficjalna inauguracja będzie miała miejsce podczas konferencji prasowej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich z udziałem dr Adama Bodnara.

– Większość przestępstw motywowanych uprzedzeniami nie jest zgłaszana organom ścigania. Powodami mogą być obojętność, strach, obawa, że zgłoszenie nic nie zmieni, ale też niewiedza jak zareagować. Wskazuje to na silną potrzebę prowadzenia społecznych działań edukacyjno-informacyjnych, które mają szansę zachęcić świadków przemocy do działania i wyjaśnić jak reagować skutecznie i bezpiecznie – pisze Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich w liście intencyjnym wspierającym kampanię “Po prostu reaguj”

Podczas spotkania dla mediów zaprezentowane zostaną pełne wyniki pierwszego w Polsce badania na temat postaw wobec przemocy dotykającej osoby LGBT+.

Konferencja “Po prostu reaguj” – inauguracja kampanii

Gdzie: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, ul. Długa 23/25, Warszawa

Kiedy: 13 maja, godz. 11.00

Stowarzyszenie Lambda Warszawa to najdłużej działająca w Polsce organizacja LGBT. Stowarzyszenie prowadzi jedyny w Polsce Telefon Zaufania dla osób LGBT oraz ich rodzin i bliskich, a także organizuje wsparcie psychologiczne i prawne dla osób, które doświadczyły dyskryminacji lub przemocy ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową. Organizacja zajmuje się również prowadzeniem rzecznictwa, badań i szkoleń oraz organizacją kampanii społecznych.

Miłość Nie Wyklucza od 10 lat, krok po kroku, zmienia Polskę i daje nadzieję. Stowarzyszenie pracuje nad zmianą prawa, aby pary tej samej płci mogły wreszcie wziąć ślub i bezpiecznie żyć. Pomaga zrozumieć, kim są geje i lesbijki, i dociera z rzetelną wiedzą tam, gdzie wcześniej były tylko uprzedzenia. Wspólnie ze społecznością MNW opracowało Warszawską Deklarację LGBT+, zorganizowało Poloneza Równości i symbolicznie przywróciło Niezniszczalną Tęczę na Placu Zbawiciela.

Grzegorz Dzięgielewski

Konsultant ds. Komunikacji at Profeina

grzegorz@profeina.pl

Linkedin