Z ostatniej chwili: Pierwsze reakcje rządu i polityków PiS na zalecenia ONZ

20070907_sejm_rp_100B5850Rada Praw Człowieka opublikowała projekt raportu na temat Polski. Nasz kraj dostał w sumie 185 zaleceń od członków ONZ z całego świata. Kilkadziesiąt z nich odnosi się do kwestii dyskryminacji, a kilkanaście mówi bezpośrednio prawach osób LGBT. Są pierwsze reakcje rządu i polityków PiS.

Przedstawiciele państw z całego świata we wtorek skrytykowali działania polskiego rządu na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Przedmiotem krytyki była m.in., reforma sądownictwa, sytuacja w Trybunale Konstytucyjnym, niedostateczna walka z dyskryminacją i przestępstwami z nienawiści oraz brak związków partnerskich.

Polska otrzymała w sumie 185 zaleceń. Wiele z nich dotyczyło walki z dyskryminacją, mową nienawiści i przemocą motywowaną uprzedzeniami. Siedem krajów zaleciło przywrócenie Rady ds. przeciwdziałania dyskryminacji, zlikwidowanej w kwietniu 2016. Kilkanaście krajów dało rekomendacje odnoszące się konkretnie do sytuacji osób LGBT. Między innymi, członkowie Rady Praw Człowieka zalecili poprawę ochrony osób LGBT przed przemocą i mową nienawiści oraz dyskryminacją, a także wprowadzenie możliwości instytucjonalizacji związków par jednopłciowych.

Przyjęty wczoraj projekt raportu.

Są  już pierwsze reakcje rządu i polityków Prawa i Sprawiedliwości. Jak podaje TVN24, poseł PiS Stanisław Pięta uważa, że „Lewactwo zalęgło się w tym ONZ-ecie”. „Organizacja Narodów Zjednoczonych. Wie pan, to robi wrażenie, ale to nie jest wyrocznia” – to inny poseł PiS Tadeusz Cymański.

Według TVN, MSZ przekonuje, że „wbrew spekulacjom medialnym, Polska nie spotkała się z falą krytycznych uwag.” Komunikat ministerstwa mówi, że „do wszystkich rekomendacji strona polska odniesie się w ramach przyjętego trybu”.

Link do materiału TVN24

Lambda Warszawa za pomocą alternatywnych raportów do ONZ odkłamuje rzeczywistość i pokazuje, jak naprawdę wygląda sytuacja osób LGBT i innych grup mniejszościowych w Polsce.

Nasze raporty publikacje możecie znaleźć TUTAJ