Wywiad z Adrianem Krzywickim – członkiem pierwszego w Polsce chóru LGBT Voces Gaudii

Na chwilę przed wspólnym warszawskim koncertem chórów Pacific Pride Choir oraz Voces Gaudii, okrzykniętym mianem „kulturalnego wydarzenia LGBTQ tego lata”, udało nam się odbyć krótki wywiad z członkiem pierwszego w Polsce chóru LGBTQ i przyjaciół – śpiewającym w tenorach, Adrianem Krzywickim. Rozmawialiśmy o tym w jaki sposób nawiązali współpracę z australijskim chórem, o środowym koncercie w Warszawie, oraz… o zbliżającej się rekrutacji nowych członków! Ciekawi? Zapraszamy do lektury!

koncer chór

Koncert chórów LGBTQ “Dźwięki dumy i radości” odbędzie się w środę 19 lipca o godz.19.00 w Muzycznym Studio Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej – Myśliwiecka 3/5/7 Warszawa. Wydarzenie na FB

Wywiad przygotował i przeprowadził Marcin Szeligowski, Lambda Warszawa.

Marcin Szeligowski, Lambda Warszawa: Cześć! Przed Wami już drugi koncert w stolicy w ciągu ostatniego kwartału. Dla Waszego chóru to pracowity okres, czy raczej chleb powszedni?

Adrian Krzywicki: Każdy koncert jest dla nas wyjątkowy. Do każdego przygotowujemy się równie pracowicie. Nie mamy jeszcze takiego doświadczenia, żeby powiedzieć, że to chleb powszedni. Ale z każdym kolejnym występem rozwijamy się zarówno muzycznie, jak i organizacyjnie.

L: Kim w ogóle jesteście? Dałbyś radę w skrócie przedstawić siebie i Wasz chór z myślą o tych, którzy jeszcze o Was nie słyszeli?

A.K.: W bardzo dużym skrócie – chór Voces Gaudii to pierwszy w Polsce chór osób LGBTQ i przyjaciół. Działamy już trzy lata. Naszą misją jest rozwój i wsparcie socjalizacji społeczności LGBTQ i budowanie dialogu społecznego przez kulturę. Nie jesteśmy profesjonalistami, za to śpiewamy z pasją. Dodam, że we wrześniu ruszamy z rekrutacją nowych członków. Jeśli kochasz śpiewać to jest to miejsce właśnie dla ciebie. Więcej szczegółów wkrótce na naszym fanpage’u na facebook’u.

L: Jak udało się Wam zorganizować wspólny występ z tą wyjątkową australijską ekipą? To za sprawą chóru Krakofonia, który razem z Pacific Pride Choir będzie grać 3 dni wcześniej w Krakowie?

A.K.: Ani my, ani Krakofonia nie może sobie przypisać tego sukcesu. PPC sami znaleźli nas przez Ambasadę Australii oraz przez Legato, czyli organizację zrzeszającą europejskie chóry LGBTQ.

L: Rozumiem. Jakich utworów możemy się spodziewać w środowym repertuarze? Będzie spokojniej, czy porwiecie nas jeszcze mocniej od ostatnio hulających po Polsce wiatrów?

A.K.: Na pewno zaśpiewamy coś z bardziej rozrywkowego repertuaru, ale nie zabraknie również tzw. poważnych kawałków. Mogę zdradzić, że zaśpiewamy jeden z utworów Michaela Jacksona w aranżacji chóralnej, a reszta niech pozostanie tajemnicą. Wiem również, że i nasi australijscy przyjaciele przygotowali pewne muzyczne niespodzianki. Jednak nic więcej nie mogę powiedzieć, zapraszam na koncert!chor voces gaudi

L: Wspaniale! Brzmi świetnie! Ilu widzów pomieści Muzyczne Studio Polskiego Radia? Sądzicie, że na występie sala zapełni się w całości? Koncert w końcu będzie darmowy, a to dodatkowo kusi niezdecydowanych, by jednak się na nim pojawić.

A.K.: Studio pomieści 150 osób. Jest to dość prestiżowa sala, będziemy w niej występować po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że wszyscy chętni się zmieszczą.

Chór Voces Gaudii, zdj. Tomek Kmoter, (źródło: profil FB chóru)

L: Niewątpliwie będzie to fantastyczne widowisko. My także będziemy 19-stego na Myśliwieckiej. Wielkie dzięki za wywiad. Chciałbyś powiedzieć coś jeszcze osobom z Lambdy Warszawa i tym którzy już niedługo będą czytać ten wywiad w Internecie?

A.K.: Mogę tylko dodać, że zapowiada się na naprawdę świetny koncert. Wśród zaproszonych gości znajdują się między innymi przedstawiciele ambasady Australii w Polsce. Myślę, że mogę też zdradzić, że koncert poprowadzi dla Was znana i ceniona dziennikarka, publicystka, a przede wszystkim wieloletnia sojuszniczka środowisk LGBTQ – Renata Kim. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na koncert.

L: Jeszcze raz wielkie dzięki za poświęcenie mi czasu! Trzymamy za Was kciuki, jesteście dla nas prawdziwym powodem do dumy! Do zobaczenia w środę!

Polski Chór Voces Gaudii wystąpi z Pacific Pride Choir – to 50 chórzystów z Australii, Nowej Zelandii i Niemiec. Chór powstał po ogromnym sukcesie trasy koncertowej Sydney Gay & Lesbian Choir, który w 2014 roku odwiedził Finlandię, Estonię i Litwę. Pacific Pride chce dotrzeć swoją muzyką i przekazem do miejsc gdzie rzadko go można usłyszeć. Swoim śpiewem chór chce wesprzeć widoczność osób LGBTQI i ich walkę o akceptację.