Wystawa „20 lat Lambdy Warszawa”, 17-19.10

WYSTAWA 20 LECIESerdecznie zapraszamy na wystawę „20 lat Lambdy Warszawa”, towarzyszącą obchodom 20. urodzin Stowarzyszenia.Na wystawie zaprezentujemy część zbiorów archiwalnych dotyczących początków i najważniejszych inicjatyw Lambdy Warszawa.
 

 

Wystawie towarzyszyć będą dwa wystąpienia działaczy Lambdy, którzy byli z nami już od wczesnych lat:

17.10 o godz. 18.00 Piotr Brodacki i Krzysztof Kliszczyński opowiedzą o początkach ruchu LGBT w Polsce, ośrodku Rainbow, kampaniach konstytucyjnych i pierwszych paradach.

18.10 o godz. 18.00 Yga Kostrzewa opowie o spisanych początkach Lambdy Warszawa, czyli biuletynie „Tęczątko”, którego była wieloletnią redaktorką.
 
Kiedy w 1997 roku powstawała Lambda Warszawa tworzył ją zespół kilkunastu osób pragnących działać na rzecz raczkującej organizacyjnie społeczności LGBT w Polsce. Warto jednak pamiętać, że w tamtym czasie samo pojęcie LGBT nie istniało w polskim dyskursie publicznym. Pierwsze lata działalności Lambdy Warszawa to z jednej strony działalność typowo pomocowa – prowadzenie Telefonu Zaufania (działa nieprzerwanie od 1995 roku), wsparcie psychologiczne czy grupy wsparcia; z drugiej – angażowanie się w pierwsze publiczne działania społeczne i polityczne – współorganizowanie pierwszych parad równości, akcje mające zapobiegać przejawom homofobii i zwiększać widoczeność gejów i lesbijek.
 
To w Lambdzie Warszawa pierwsze swoje spotkania miała grupa osób transpłciowych, z których potem zrodziła się Fundacji Trans-Fuzja; do Lambdy – przed powstaniem w 2001 roku KPH – przychodził Robert Biedroń; to wreszcie Lambda Warszawa uruchomiła pierwszy w Polsce fundusz mikrograntów dla innych organizacji i grup nieformalnych LGBT – Fundusz Stonewall; to Lambda – wraz z KPH i ILGCN – powołały do życia Fundację Równości, która przez wiele lat organizowała warszawską Paradę Równości; Lambda też powołała pierwszy w postkomunistycznej Europie Hostel Interwencyjny dla osób LGBT.
 
Cała wystawę podzieliliśmy na dziewięć tematycznych plansz – „Przed Lambdą Warszawa” – pokazującą nasze korzenie w warszawskim oddziale SGL; „Początki – Ośrodek Rainbow” – opisującą lata 1997-1999, czyli raczkowanie Lambdy Warszawa; „Tęczątko” – o naszym wenętrznym biuletynie biuletynie , czyli spisanych dziejach Lambdy; „Działaliśmy / walczyliśmy” – o naszym społecznym zaangażowaniu; „Nasze kampanie pomocowe” – o trzonie naszej działalności; „Fundusz Stonewall” – o naszych mikrograntach przyznawanych polskiej społeczności LGBT; „Nagroda Tolerancji” – o osobach którym Lambda i KPH przyznaje europejską nagrodę za zasługi dla społeczności LGBT oraz „Nasze ulotki” – będącą przeglądem naszej 20-letniej działalności.
 
Patronat nad wystawą:
 Gazeta_Wyborcza_4warszawa_wyborcza_pl__kolor---do-sieci