Wyniki Funduszu Stonewall

graf3

Już po raz ósmy przyznane zostały mikrogranty w ramach Funduszu Stonewall Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Dofinansowanie o łącznej wysokości 5300 zł otrzymały projekty realizowane przez grupę nieformalną oraz dwie organizacje pozarządowe z Elbląga, Krakowa i Poznania.

Rada Funduszu podjęła decyzję o przyznaniu trzech grantów. Elbląska Grupa Pryzmat otrzyma 1600 zł na realizację projektu „Pryzmat w akcji”, w ramach którego zostaną zrealizowane warsztaty dla osób LGBT, pokaz filmowy w bibliotece publicznej oraz happening w centrum Elbląga. W Krakowie Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo skupi się na dostępności organizacji LGBT+ dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt „Dostępność na tęczowo – jak organizacje LGBT+ mogą być dostępne dla osób z niepełnosprawnościami”, który zostanie dofinansowany kwotą 1700 zł, przewiduje druk broszury informacyjnej oraz organizację warsztatu skierowanego do organizacji LGBT+. Fundacja Akceptacja z Poznania wyda książkę i broszurę oraz zorganizuje prelekcje w Pile, Lesznie i Kaliszu na temat świadczonych w regionie usług medycznych i prawnych skierowanych do osób transpłciowych. Projekt „Trans-Akcja. Nie bójcie się nas!” zostanie wsparty kwotą 2000 zł. Wszystkie działania będą realizowane w 2018 roku.

Fundusz Stonewall został stworzony w 2009 roku, w 40. rocznicę wydarzeń w klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. Fundusz jest finansowany ze środków pozyskanych w ramach 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Udziela mikrograntów przeznaczonych na realizację projektów przyczyniających się do zwiększenia pozytywnej tożsamości osób homoseksualnych, biseksualnych, trans i nie deklarujących płci w Polsce oraz zwiększenia wobec nich tolerancji społecznej. Dzięki temu chcemy wzmocnić polską społeczności LGBT. W skład Rady Funduszu od początku wchodzą: prof. Monika Płatek, prof. Zbigniew Izdebski, prof. Jacek Kochanowski, Kazimiera Szczuka, Tomasz Raczek i Krzysztof Kliszczyński.

Kolejna edycja Funduszu planowana jest na przyszły rok.