Walczymy z mitem, że homoseksualizm to choroba

W Polsce codziennie dochodzi do aktów dyskryminacji i przemocy wobec osób LGBT i osób z niepełnosprawnościami. Na problemy osób z niepełnosprawnościami, które identyfikują się jako geje, lesbijki, osoby biseksualne czy trans rząd w ogóle nie zwraca problemów. Choć Światowa Organizacja Zdrowia wykreśliła homoseksualizm z listy chorób prawie trzydzieści lat temu, w Polsce wciąż istnieją ośrodki, które „leczą” osoby homoseksualne. Tzw. „terapia” konwersyjna odbywa się również w ramach publicznej służby zdrowia. 

Zobacz raport nt. dyskryminacji osób LGBT z niepełnosprawnością, który Lambda Warszawa, stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo, Kampania Przeciw Homofobii, stowarzyszenie Autonomia i stowarzyszenie Kultura Równości wysłały do ONZ.

W marcu tego roku Parlament Europejski wezwał kraje UE do zaprzestania stosowania tzw. „terapii” konwersyjnych, czyli „leczenia” homoseksualizmu. We wrześniu temat ten podniesiony zostanie na forum ONZ. Komitet Praw Osób z Niepełnosprawnością ONZ chce wiedzieć, co polskie władze zamierzają zrobić, aby nie dochodziło do dyskryminacji z powodu niepełnosprawności, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, oraz kiedy Polska wprowadzi zakaz „terapii” konwersyjnej.

Polski rząd będzie w Genewie tłumaczyć, że w Polsce dyskryminacja wobec osób LGBT i osób z niepełnosprawnością to nie problem, a państwo nie wspiera „leczenia” homoseksualizmu. Lambda Warszawa, Kampania Przeciw Homofobii i Stowarzyszenie Strefa Wenus z Milo chcą pokazać, że to nieprawda: Państwo wspiera ośrodki, w których „leczy” się osoby homoseksualne i ignoruje przemoc i dyskryminację wobec osób z niepełnosprawnościami i osób LGBT.

By pokazać, jak jest naprawdę, musimy wysłać swoich przedstawicieli: Katarzynę Bierzanowską Pełnoprawna i Kubę Dunina na sesję Komitetu w Genewie.

By to zrobić, potrzebujemy Twojego wsparcia. Pomóż nam zorganizować ich wyjazd:

  • Dorzuć się do zbiórki na pomagam.pl – każde 10 czy 20 zł się liczy!
  • Poinformuj znajomych o zbiórce.

Katarzyna Bierzanowska od lat aktywnie działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Jest autorką inicjatywy Pełnoprawna. Jest trenerką antydyskryminacyjną i członkinią zarządu Fundacji Kulawa Warszawa.

Kuba jest działaczem Kampanii Przeciw Homofobii, który na własnej skórze doświadczył tego, czym jest i czym grozi „terapia” konwersyjna. Zobacz program, w którym Kuba opowiada o swoim pobycie w ośrodku Pomoc 2002: https://bit.ly/2M2xKNt

 

Więcej informacji na https://pomagam.pl/niconasbeznas.