Napaść za różowe spodenki. „Trzeba pomóc pokrzywdzonym”

Niedawno w Warszawie zaatakowano Dawida Pawlinę. Motywem napaści była homofobia – sprawcom nie podobały się różowe spodenki chłopaka. W weekend w Gdańsku pobito zaś parę chłopaków, którzy na plaży trzymali się za ręce. „Te nagłośnione ataki to szczyt góry lodowej. Gdyby osoby LGBT wiedziały, że zgłaszając się do odpowiednich instytucji, uzyskają pomoc, zgłoszeń byłoby więcej i nie musiałyby cierpieć w milczeniu” – mówią specjaliści z Lambdy Warszawa. Organizacja planuje przeprowadzić szkolenia nt. homofobii dla instytucji pomocowych i wydrukować przewodniki dla pokrzywdzonych. Zebrano już większość potrzebnej sumy. Właśnie ruszyła zbiórka na Facebooku na brakującą kwotę.

Homofobia nasza polska

Jak wynika z raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA w Polsce 2015-2016”, skala homofobii w Polsce jest bardzo wysoka. Ataków motywowanych uprzedzeniami w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyło blisko siedem na 10 osób LGBT. Najczęściej dochodzi do zniewag i innych ataków słownych, ale wiele osób doświadcza też przemocy fizycznej. Na policję zgłasza się jedynie 4% pokrzywdzonych. Często nie znają swoich praw i nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia.

– Problemy są dwa: Osoby LGBT nie zgłaszają przestępstw, bo nie wiedzą, gdzie i jak to zrobić skutecznie i bezpiecznie. Z drugiej strony, instytucje odpowiedzialne za walkę z przemocą często nie wiedzą, jak wspierać gejów, lesbijki, osoby biseksualne czy trans, bo takich zgłoszeń nie mają i nikt ich z tego tematu nie szkoli – mówi dr Piotr Godzisz z Lambdy Warszawa, specjalista ds. przestępstw z nienawiści. – Żeby przerwać ten zaklęty krąg, musimy przeszkolić instytucje i zachęcić pokrzywdzonych, by się do nich zgłaszali – mówi Godzisz.

Potrzebne szkolenia i przewodniki

Lambda Warszawa wraz z organizacjami partnerskimi planuje przeprowadzić cztery szkolenia dla instytucji, do których zgłaszać mogą się osoby LGBT pokrzywdzone przestępstwami. – Chcemy dotrzeć również do mniejszych miejscowości. Szkolenia obejmą cały kraj, a odbędą się m.in. w Krakowie, Poznaniu i Warszawie – mówi Marta Turska, trenerka Lambdy Warszawa.

Oprócz szkoleń, organizacja planuje wydać darmowe publikacje: poradnik dla instytucji, jak pracować z osobami LGBT, które doświadczyły przemocy, oraz przewodnik dla pokrzywdzonych, o tym, jakie mają prawa i gdzie mogą szukać pomocy. – Publikacje zostały przygotowane we współpracy z międzynarodowymi ekspertami. Będą tam m.in. informacje o tym, jak rozpoznać, czy atak był motywowany nienawiścią. W przystępny sposób opisana będzie procedura karna i podane będą kontakty do instytucji pomocowych w całym kraju – mówi Piotr Godzisz. To ważne, bo do przemocy wobec osób LGBT dochodzi nie tylko w dużych miastach. – Piszą do nas osoby ze Stalowej Woli, z Kartuz czy innych regionów, że homofobia u nich hula, znikąd pomocy. Musimy to zmienić – mówi Marta Turska z Lambdy Warszawa.

Brakuje 20 tys. zł.

Organizacja zebrała już 40 tys. zł na szkolenia i wydruk publikacji, m.in. z dotacji Unii Europejskiej. Brakuje jeszcze ok. 1/3 całości, czyli 20 tys. Zbiórkę na tę kwotę założyła na Facebooku rzeczniczka organizacji, Yga Kostrzewa. – Kiedy Lambda powstawa

ła 21 la

t temu, widoczność osób LGBT w Polsce była zerowa. Dziś mamy dużą i kolorową społeczność, ale ciągle brakuje wsparcia dla osób, które doświadczają przemocy – mówi Kostrzewa. I wylicza: – 512 zł to koszt dwudniowego szkolenia dla jednej osoby. Za 150 zł wydrukujemy 25 przewodników. 25 zł kosztuje komplet materiałów szkoleniowych.

Zbiórka na Facebooku dostępna jest pod adresem https://www.facebook.com/donate/285352795600832/10212215410680618/

Pieniądze wpłacać można też na konto organizacji (Stowarzyszenie Lambda Warszawa, nr konta 47213000042001025987380001, z dopiskiem „darowizna na cele statutowe”).

 

Kontakt dla mediów:

Yga Kostrzewa

tel.: 668 37 67 22

email: ykostrzewa@lambdawarszawa.org