Tegoroczna Nagroda Tolerancji dla całej polskiej społeczności LGBT+

Mamy przyjemność ogłosić, iż Stowarzyszenie Lambda Warszawa – najstarsza polska organizacja działająca na rzecz gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych – postanowiło w roku 2018 przyznać Europejską Nagrodę Tolerancji całej polskiej społeczności osób LGBT+, które od 2016 roku, w sposób masowy, z tęczowymi flagami, pojawiają się na demonstracjach w obronie polskiej praworządności.

Po raz pierwszy odeszliśmy od dotychczasowego zwyczaju honorowania jednej osoby, która w szczególny sposób zasłużyła się na rzecz tolerancji i przeciwdziałania dyskryminacji wobec osób nieheteronormatywnych. Skłoniła nas do tego szczególna sytuacja, w której znalazł się nasz kraj, od trzech lat rządzony przez ekipę zrywającą z europejską zasadą poszanowania trójpodziału władzy, sędziowskiej niezależności i przestrzegania praw mniejszości; przez ekipę, która nie chce uznać praw osób tej samej płci do zawierania małżeństw lub związków partnerskich; przez ekipę, która nie dostrzega rosnącej nienawiści wobec osób LGBT+ i nie zamierza tej fali przeciwdziałać.

Masowe pojawienie się tęczowych flag na protestach w obronie demokracji i praworządności budziło początkowo konsternację także wśród samych osób protestujących, jednak determinacja środowiska osób nieheteronormatywnych, by pokazać swą obecność, spowodowała znaczącą zmianę społeczną – środowisko LGBT+ zaczęło być bardzo widoczne; zaczęło być postrzegane jako nieodłączny element szeroko pojętego obozu prodemokratycznego.

Dziś nikt już się nie dziwi, iż tęczowa flaga powiewa nie tylko podczas Marszów i Parad Równości, ale i pojawia się wszędzie tam, gdzie polskie społeczeństwo obywatelskie broni Konstytucji RP i podstawowych zasad demokracji – trójpodziału władzy i przestrzegania swobód obywatelskich.

Z wyżej wymienionych powodów Lambda Warszawa podjęła decyzję o przyznaniu w roku 2018 Nagrody Tolerancji właśnie całej polskiej wspólnocie LGBT+.

Laureaci z pozostałych krajów: Christiane Taubira (Francja), Johannes Kram (Niemcy), Bronagh Waugh (Irlandia Północna), Kathrin Bertschy (Szwajcaria).

Nagroda Tolerancji od 2006 r. wręczana jest w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Irlandii Północnej i Polsce osobom prywatnym oraz organizacjom w uznaniu ich działań antyhomofobicznych i przeciwstawiających się mowie nienawiści w Europie.

Polskimi laureatami i laureatkami nagrody zostali: Kazimierz Kutz (2006), Piotr Pacewicz (2007), Marzanna Pogorzelska (2008), prof. Zbigniew Hołda (2009), Izabela Jaruga-Nowacka (2010), Adam Bodnar (2011), Katarzyna Bojarska (2012), Ewa Siedlecka (2013), Monika Płatek (2014), Ewa Wanat (2015), Ilona Łepkowska (2016), Elżbieta Szczęsna (2017).

Osoba do kontaktu w sprawie Nagrody Tolerancji:  Yga Kostrzewa ykostrzewa@lambdawarszawa.org

Zdjęcie dzięki uprzejmości stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza