Szkolenie dla prawników: Przestępstwa z nienawiści wobec osób LGBT 27-28 września 2018

Przepisy prawa i orzecznictwo, wsparcie osób pokrzywdzonych oraz wprowadzenie do zagadnień dotyczących orientacji seksualnej i tożsamości płciowej – to tylko niektóre z tematów, które poruszone zostaną na szkoleniu nt. przestępstw z nienawiści wobec osób LGBT dla prawników. Szkolenie jest bezpłatne. Odbędzie się w dn. 27-28 września 2018 r. w Warszawie. Prowadzić będą je specjaliści Lambdy Warszawa oraz zaproszeni eksperci. Zapisać można się za pomocą formularza internetowego.

KLIKNIJ TU BY ZAPISAĆ SIĘ NA SZKOLENIE

Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najbardziej doświadczoną organizacją zajmującą się wsparciem psychologicznym i prawnym osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) w Polsce. Co roku świadczymy ponad 1000 godzin konsultacji psychologicznych, a około 700 osób korzysta z Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich.

Do Stowarzyszenia regularnie zgłaszają się osoby LGBT, które doświadczyły przemocy. Większość z nich o sprawie mówi tylko nam – jesteśmy dla nich jedynym bezpiecznym miejscem, w którym swobodnie mogą opowiedzieć o tym, co je spotkało.

W skali kraju, przemoc wobec osób LGBT jest powszechna. Z najnowszego raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA 2015-2016” wynika, że siedem na 10 osób ankietowanych doświadczyło przemocy w ciągu dwóch lat poprzedzających badanie. Przemoc występuje w każdym województwie, również w małych miejscowościach. Jedynie 4% pokrzywdzonych zgłasza jednak sprawę na policję, bojąc się negatywnych reakcji lub myśląc, że zgłoszenie nic nie da. Większość cierpi w milczeniu.

 Jesteśmy przekonani, że możemy to zmienić. Instytucje i organizacje wspierające pokrzywdzonych przestępstwami, w szczególności osoby wykonujące zawód adwokata lub radcy prawnego, mogą grać ważną rolę w rozwiązywaniu problemu przemocy wobec osób LGBT. By tak jednak było, pokrzywdzeni muszą wiedzieć, że dane miejsce jest dla nich bezpieczne, a pracujące w nim osoby rozumieją specyfikę przemocy i dyskryminacji ze względu na orientację seksualną czy tożsamość płciową. Bez tego, trudno o skuteczną pomoc i zaufanie klientów i klientek.

Mając na uwadze powyższe, Lambda Warszawa pragnie zaprosić Państwa do udziału w dwudniowym szkoleniu nt. przemocy wobec osób LGBT. Do uczestnictwa w szkoleniu zapraszamy osoby zajmujące się udzielaniem wsparcia prawnego osobom pokrzywdzonym przestępstwami i doświadczającym przemocy domowej, w szczególności radców prawnych / radczynie prawne i adwokatów / adwokatki.

Szkolenie realizowane jest we współpracy z biurem Rzecznika Praw Obywatelskich i zostało objęte patronatem Krajowej Izby Radców Prawnych, Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Niebieskiej Linii Instytutu Psychologii Zdrowia i fundacji Otwarta Przestrzeń.

Szkolenie odbędzie się w dniach 27-28 września w Warszawie. Dokładną lokalizację podamy osobom zakwalifikowanym na szkolenie do 21 września.

Zobacz Ramowy program szkolenia.

By zgłosić się na szkolenie, należy wypełnić formularz online, który jest dostępny pod adresem

https://szkoleniewarszawahc.konfeo.com

By zapewnić różnorodność doświadczeń i perspektyw wśród osób uczestniczących, spośród wszystkich zgłoszeń wybierzemy grupę maksymalnie 20 osób zatrudnionych w różnych instytucjach.

Potwierdzenie przyjęcia na szkolenie wyślemy indywidualnie do dnia 21.09.2018 r.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny dzięki wsparciu finansowemu Komisji Europejskiej. Lambda Warszawa zbiera obecnie środki na realizację dalszych szkoleń w kolejnych miastach. Zbiórkę wesprzeć można http://lambdawarszawa.org/lambdawarszawa/rozowe-spodenki/.