Sukces! Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+

Rafał Trzaskowski podpisał Deklarację LGBT+. Zdjęcie: Lambda Warszawa

18 lutego 2019

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał dziś Deklarację LGBT+. Dokument opisuje szereg działań związanych z zapewnieniem równości i bezpieczeństwa osób LGBT+ w mieście. Zakłada m.in. utworzenie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ doświadczających przemocy oraz rzetelną edukację w szkołach. W planach jest także utworzenie stanowiska pełnomocnika prezydenta ds. LGBT+. To pierwszy taki dokument w Polsce. Jego podpisanie to efekt pracy organizacji pozarządowych, w szczególności Miłość Nie Wyklucza, Lambdy Warszawa, KPH i Wolontariatu Równości, wspieranych przez osoby takie jak wiceprezydent Paweł Rabiej i radny Marek Szolc.

– Podpisanie Deklaracji to kamień milowy w historii polskich samorządów i polityki. Po latach odsuwania postulatów naszej społeczności na bok i powtarzania przez polityków wszystkich szczebli, że nasze codzienne życie jest zbyt kontrowersyjne, by zająć się nim na poważnie, dostajemy wreszcie jasny sygnał, że Warszawa dostrzega 200 tysięcy osób LGBT+, które tu mieszkają – powiedziała Yga Kostrzewa, rzeczniczka Lambdy Warszawa. Przemawiając na konferencji prasowej, podkreślała, jak bardzo potrzebny jest hostel interwencyjny: – Do hostelu LGBT+, który prowadziła Lambda Warszawa wraz z Fundacją Trans-Fuzja, przez 1,5 roku trafiło prawie 70 osób. Niektóre z nich praktycznie bez niczego, nawet bez szczoteczki do zębów. Uciekały przed przemocą ze strony rodziców i innych domowników. Dzięki hostelowi mogły stanąć z powrotem na nogi – mówiła.

Oprócz hostelu interwencyjnego, Deklaracja zakłada utworzenie Centrum Społecznościowego LGBT+. – Pozwoli to na wspieranie oddolnych inicjatyw poprzez tworzenie bezpiecznych warunków do spotkań, samoorganizacji oraz poszukiwania wsparcia –powiedział Oktawiusz Chrzanowski z MNW, koordynator prac nad Deklaracją. W programie znalazł się też Program „Latarnik,” który ma na celu walkę z prześladowaniami dzieci i młodzieży w szkołach na tle homofobii czy transfobii. Oprócz tego, każda uczennica i każdy uczeń będzie mieć dostęp do zajęć z edukacji antydyskryminacyjnej, natomiast miejski system interwencji kryzysowej odpowie na sytuacje, w których wymagane jest szybkie wsparcie – psychologiczne i prawne. A to tylko część z zapisów Deklaracji. Całość dokumentu znaleźć można tutaj.

Deklaracja LGBT+ jest pierwszym takim dokumentem w Polsce. Rozmowy i negocjacje dotyczące ostatecznego kształtu Deklaracji były długie i trudne. – Rozpoczęliśmy je przed wyborami. Dlatego dzisiejsze wydarzenie traktujemy jako ich zwieńczenie, ale jednocześnie początek nowego procesu. Wierzymy, że po równościowej polityce prezydenta Adamowicza w Gdańsku i podpisanej właśnie Deklaracji LGBT+ w Warszawie, inne samorządy pójdą tą samą drogą – powiedziała Kostrzewa.

Powstanie Deklaracji zainicjowała organizacja Miłość Nie Wyklucza. Deklaracja powstała na kanwie programu MNW Samorządy, przy współpracy Lambdy Warszawa, Fundacji Trans-Fuzja, Kampanii Przeciw Homofobii i Fundacji Wolontariat Równości, radnego Marka Szulca, wiceprezydenta Pawła Rabieja oraz przedstawicieli warszawskiego Ratusza.