Sejmowa Komisja Etyki odrzuca skargę Lambdy Warszawa na słowa Krystyny Pawłowicz o RPO

Henryk_Wujec_Adam_Bodnar_Dzień_Praw_Człowieka_w_Senacie

Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar (po prawej) / Kancelaria Senatu RP

24 kwietnia 2018

Sejmowa Komisja Etyki Poselskiej odrzuciła wnioski Lambdy Warszawa i innych organizacji o zajęcie się dyskryminującą osoby LGBT wypowiedzią Krystyny Pawłowicz. Skargi dotyczyły słów skierowanych przez posłankę PiS pod adresem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka w październiku zeszłego roku. Pawłowicz zarzuciła wtedy Bodnarowi, że ten nie wykonuje swoich konstytucyjnych obowiązków i jest rzecznikiem „środowisk patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie”.

„Uprzejmie informuję, że Komisja Etyki Poselskiej na posiedzeniach w dniach 22 marca oraz 12 kwietnia 2018 r. rozpatrzyła wniosek Stowarzyszenia Lambda z dnia 25 października 2017 r., w sprawie dotyczącej wypowiedzi poseł Krystyny Pawłowicz podczas posiedzenia Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka” – napisał w liście do Lambdy Warszawa przewodniczący komisji, poseł Krzysztof Mieszkowski  z Nowoczesnej. I dodał: „Komisja Etyki Poselskiej, po przeprowadzeniu dyskusji na 53. posiedzeniu Komisji w dniu 12 kwietnia 2018 r. (…) podjęła decyzję o umorzeniu sprawy”.

list

List od przewodniczącego Komisji Etyki Poselskiej posła Krzysztofa Mieszkowskiego

Sprawa dotyczyła wypowiedzi Pawłowicz podczas posiedzenia sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka 24 października 2017. Posłanka PiS zarzuciła wtedy Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, że ten nie wykonuje swoich konstytucyjnych obowiązków i jest rzecznikiem „środowisk patologicznych obyczajowo, zdrowotnie i seksualnie”. Pawłowicz nie podobało się m.in, że Rzecznik uznał działanie drukarza z Łodzi (który odmówił wydrukowania materiałów promocyjnych dla organizacji działającej na rzecz osób LGBT) za niesłuszną dyskryminację.

– Wypowiedź Krystyny Pawłowicz jest poniżej standardu, jakiego powinniśmy oczekiwać od posłów i posłanek w demokratycznym państwie – mówi Piotr Godzisz z Lambdy Warszawa. – Parlamentarzyści mają obowiązek szanować godność i równość wszystkich obywateli, bez względu na ich orientację seksualną czy tożsamość płciową. W Sejmie nie ma miejsca na dyskryminacyjne wypowiedzi – dodaje.

Parlamentarzyści mają obowiązek szanować godność i równość wszystkich obywateli, bez względu na ich orientację seksualną czy tożsamość płciową. W Sejmie nie ma miejsca na dyskryminacyjne wypowiedzi – Piotr Godzisz, Lambda Warszawa

Skargi na wypowiedź Krystyny Pawłowicz, oprócz Lambdy Warszawa, wysłały również Grupa Stonewall, Stowarzyszenia Pracownia Różnorodności, Miłość Nie Wyklucza oraz osoby prywatne. Wszystkie zostały odrzucone.

Legitymizowanie dyskryminacji

Zdaniem Lambdy Warszawa, umarzając sprawę, komisja pośrednio legitymizuje dyskryminacyjne zachowania w Sejmie, co ma negatywny wpływ na osoby LGBT: Członkowie Komisji uznali, że nie ma powodów, by choćby upomnieć posłankę Pawłowicz. To sprawi, że wypowiedzi uderzające w osoby LGBT+ będą się powtarzać – uważa  Godzisz. – To wpływa nie tylko na postrzeganie osób LGBT+ w społeczeństwie, ale także na ich samopoczucie.

Według badania „Sytuacja społeczna osób LGBTA 2015-2016” większość osób LGBTA przejawia przynajmniej łagodne objawy depresji, zaś odsetek osób z poważnymi objawami depresji jest ponad pięć razy wyższy niż w populacji ogólnej. Targnięcie się na własne życie rozważało 70% młodych osób LGBTA.

Wsparcie psychologiczne dla osób LGBT+

Lambda Warszawa jest największą w Polsce organizacją udzielającą wsparcia psychologicznego dla osób LGBT+ (ponad 1400 konsultacji rocznie). Jeśli jesteś osobą LGBT+ i potrzebujesz wsparcia psychologicznego, zadzwoń na Telefon Zaufania (22 628 52 22, pon.-pt. 18.00-21.00) lub napisz na poradnictwo@lambdawarszawa.org.

1% setki działań

By wesprzeć nasze działania, przekaż 1% podatku (KRS 0000140531).

UNIC_1%_strona dluga

Wejdź na http://lambdawarszawa.org/lambdawarszawa/1procent/, zobacz #corobiLambda i wypełnij PIT za pomocą darmowego programu.