Praca z osobami LGBT pokrzywdzonymi przestępstwami z nienawiści tematem szkolenia w Krakowie 12-13 września

Materiały szkoleniowe (Fot. Lambda Warszawa)

17 września 2018

Czy polskie prawo definiuje homofobię? Jakich rodzajów przemocy doświadczają osoby LGBT? O czym pamiętać, pracując z osobami pokrzywdzonymi przestępstwami z nienawiści? Te i wiele innych zagadnień poruszono podczas szkolenia przeprowadzonego przez Lambdę Warszawa w Krakowie 12-13 września. W szkoleniu udział wzięły osoby reprezentujące instytucje pomocowe i organizacje społeczne z Małopolski i okolicznych województw. Organizacja szkolenia możliwa była dzięki wsparciu Komisji Europejskiej i darowiznom od osób prywatnych.

Dwudniowe szkolenie pod nazwą „Praca z osobami LGBT doświadczającymi przemocy motywowanej uprzedzeniami” odbyło się w 12-13 września. W programie szkolenia znalazły się m.in. zagadnienia dotyczące terminologii dot. osób LGBT i przestępstw z nienawiści oraz praw osób pokrzywdzonych przestępstwami. Szkolenie nie ograniczało się jednak tylko do teorii: – Osoby uczestniczące spędziły większość czasu pracując nad autentycznymi przypadkami przestępstw zgłoszonych do Lambdy Warszawa lub innych organizacji LGBT – mówi Piotr Godzisz, jeden z trenerów. – Jednego dnia uczyliśmy się wspólnie rozpoznawać motywację opartą na uprzedzeniach, a drugiego dnia były ćwiczenia z praktycznej pracy z osobą LGBT, która przyszła zgłosić przestępstwo i potrzebuje pomocy psychologicznej i prawnej.

Cel: Zwiększyć liczbę „bezpiecznych” miejsc

Celem szkolenia było zwiększenie liczby miejsc, w których osoby LGBT mogą bezpiecznie i skutecznie zgłaszać przemoc i uzyskać pomoc adekwatną do potrzeb. – Obecnie jedynie znikomy procent pokrzywdzonych homofobią, bifobią czy transfobią zgłasza przemoc. Boją się lub myślą, że to bez sensu. Żeby to zmienić, trzeba z jednej strony dostarczyć wiedzy o osobach LGBT instytucjom pomocowym, a z drugiej strony wesprzeć lokalne grupy LGBT, które są najbliżej społeczności – mówi Godzisz. – Dlatego bardzo cieszymy się, że w naszym szkoleniu udział wzięli aktywiści, m.in. federacji Znaki Równości i stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo, oraz pracownicy ośrodków pomocy społecznej i ośrodków wsparcia pokrzywdzonych z takich miejcowości, jak Gliwice, Tarnów, Grojec, Liszki czy Czernichów. Dzięki temu osoby dotknięte homofobią, bifobią czy transfobią w mniejszych miejscowościach mają bliżej do miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc.

Poszerza horyzonty, ale to dopiero początek

Jak wynika z ankiet ewaluacyjnych, większość osób uczestniczących pozytywnie oceniło szkolenie. Pojawiły się m.in. takie opinie:

 „Mam nadzieję bardziej roztropnie reagować na osoby wymagające pomocy”

„Szkolenie jest punktem wyjścia do dalszej pracy nad moim warsztatem pracy i postawą”

„Mam szersze horyzonty”

„Szkolenie zwracało uwagę na istotne kwestie prawne i psychologiczne”

Zdecydowana większość uczestników napisała, że podobne szkolenie przydałoby się ich koleżankom i kolegom z pracy. Chwalili możliwość poznania osób pracujących w innych sektorach oraz dobre przygotowanie prowadzących. Pojawiło się też kilka sugestii poprawy. – Kilkukrotnie zawodził sprzęt audio-wideo. To taka klasyka gatunku, ale jednak przeszkadza to w odbiorze szkolenia. Osoby uczestniczące sugerowały też w ewaluacjach, że można poprawić niektóre mało precyzyjne definicje czy też wysłać część materiałów przed szkoleniem – mówi Godzisz.

Wszystkie sugestie wzięte zostaną pod uwagę przy planowaniu kolejnych szkoleń. Te odbędą się zaś:

26-27 września w Poznaniu (dla woj. wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego i dolnośląskiego) [ZAPISY],

27-28 września w Warszawie (dla prawników z całej Polski) [ZAPISY] oraz

9-10 października w Warszawie (dla woj. mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego i świętokrzyskiego) [ZAPISY WKRÓTCE].

Szkolenia możliwe są dzięki grantowi z Komisji Europejskiej oraz darowiznom od osób prywatnych. – Ciągle zbieramy pieniądze na organizację kolejnych szkoleń. Pieniądze są nam potrzebne m.in. na zwroty kosztów podróży, wyżywienie oraz zakwaterowanie osób spoza Poznania czy Warszawy – mówi Godzisz.

WESPRZYJ ORGANIZACJĘ SZKOLEŃ

Szkolenia odbywają się pod patronatem Krajowej Izby Radców Prawnych, Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, Niebieskiej Linii ITZ, Fundacji Otwarta Przestrzeń oraz stowarzyszenia Grupa Stonewall. Patronat medialny objął portal Queer.pl.

***

  • Stowarzyszenie Lambda Warszawa jest najbardziej doświadczoną organizacją zajmującą się wsparciem psychologicznym i prawnym osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych) w Polsce. Co roku świadczymy ponad 1000 godzin konsultacji psychologicznych, a około 700 osób korzysta z Telefonu Zaufania dla osób LGBT i ich bliskich, jedynego takiego telefonu w Polsce.
  • Do Stowarzyszenia regularnie zgłaszają się osoby LGBT, które doświadczyły przemocy, zarówno w domu, jak i na ulicy czy w innym miejscu publicznym. Większość z nich o sprawie mówi tylko nam – jesteśmy dla nich jedynym bezpiecznym miejscem, w którym swobodnie mogą opowiedzieć o tym, co je spotkało.
  • W skali kraju, przemoc wobec osób LGBT jest powszechna. Z najnowszego raportu „Sytuacja społeczna osób LGBTA 2015-2016” wynika, że siedem na 10 osób ankietowanych doświadczyło przemocy w ciągu dwóch lat poprzedzających badanie. Przemoc występuje w każdym województwie, również w małych miejscowościach. Jedynie 4% pokrzywdzonych zgłasza jednak sprawę na policję, bojąc się negatywnych reakcji lub myśląc, że zgłoszenie nic nie da. Większość cierpi w milczeniu.
  • Szkolenia realizowane są w ramach międzynarodowego projektu Come Forward. Docelowo, do końca roku 2018 w 10 krajach Europy przeszkolonych zostanie ponad 1000 osób.
  • Partnerem projektu Come Forward jest biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.