Nagroda Tolerancji 2019 dla Bartosza Staszewskiego

Stowarzyszenie Lambda Warszawa przyznało tegoroczną europejską Nagrodę Tolerancji Bartoszowi Staszewskiemu – działaczowi na rzecz praw osób LGBT+i reżyserowi filmów dokumentalnych.

Nagroda Tolerancji jest wyrazem uznania dla jego uporu i konsekwencji w działaniu. Bartosz Staszewski od dawna działa na rzecz praw osób nieheteronormatywnych w Polsce. W 2018 roku był jednym z organizatorów Pierwszego Marszu Równości w Lublinie, który został zakazany przez prezydenta miasta (po raz pierwszy od 2005 roku, gdy taki przypadek miał miejsce w Warszawie). Na drodze sądowej udało mu się podważyć tę decyzję władz lokalnych, dzięki czemu Marsz przeszedł ulicami Lublina.

Wcześniej, jako reżyser filmu “Artykuł 18.” rozpoczął debatę na temat prawnych możliwości legalizacji małżeństw jednopłciowych w Polsce. Podważył stereotyp, według którego Artykuł 18. Konstytucji RP uniemożliwia wprowadzenie równości małżeńskiej.

W sierpniu 2019 roku, wraz z grupą prawników zablokował na drodze sądowej dystrybucję homofobicznych naklejek z hasłem “Strefa wolna od LGBT”. Rozpoczął także wiele spraw sądowych z osobami publicznymi, które obrażały przedstawicieli społeczności LGBT+ w Polsce. W ten sposób pokazał, że walka o godność naszej społeczności i reagowanie na nienawiść może się toczyć także drogą egzekwowania przysługujących nam praw.

Nagroda Tolerancji (Tolerantia Awards) przyznawana jest od 2006 roku przez polskie, niemieckie, francuskie, szwajcarskie i północnoirlandzkie organizacje LGBT+. Nagroda przyznawana jest osobom prywatnym i organizacjom w uznaniu ich zasług na polu walki z dyskryminacją i przemocą wobec społeczności osób nieheteronormatynych.

Tegorocznymi Laureatami / Laureatkami – poza Staszewskim – są: Collective Intersex Persons and Allies (CIA), stowarzyszenie walczące o prawa osób interseksualnych (Francja), „Open for Business” – sieć firm wspierających prawa osób LGBTI (Niemcy), Lyra McKee, dziennikarka (Irlandia Północna) i Henry Hohmann, współzałożyciel Transgender Network Switzerland (Szwajcaria).

 

Wręczenie Nagrody odbędzie się w szwajcarskim Bernie 5 października.

Serdecznie gratulujemy!

 

fot. Grzegorz Janoszka