MSZ w e-mailu potępia przemoc wobec gejów w Czeczenii. Obrońcy praw człowieka: To za mało. Trzeba pomóc uchodźcom.

Rosyjski obrońca praw człowieka osób LGBT zaatakowany w Petersurgu

2017-05-19

WARSZAWA – Polski MSZ odpowiedział na wysłany na początku kwietnia apel organizacji pozarządowych  ws. prześladowań gejów i mężczyzn uznanych za homoseksualnych w Czeczenii. Ministerstwo napisało m. in, że władze lokalne w Czeczenii „inspirują także nietolerancję i przemoc wobec mniejszości seksualnych” oraz, że „MSZ potępia politykę Rosji w tym obszarze jako sprzeczną z zasadami demokratycznego świata”. Obrońcy praw człowieka mówią: „To nie wystarczy. Trzeba wspomóc uchodźców.”

W swoim piśmie MSZ napisał, że „z zaniepokojeniem obserwuje rażące łamanie praw człowieka na rosyjskim Kaukazie. Władze lokalne w Czeczenii działaniami administracyjnymi oraz metodami zastraszania obywateli ograniczają pole wolności obywatelskich. Wyraźnie inspirują także nietolerancję i przemoc wobec mniejszości seksualnych. MSZ potępia politykę Rosji w tym obszarze jako sprzeczną z zasadami demokratycznego świata.”

E-mail z MSZ potępiający przemoc wobec mniejszości seksualnych w Czeczenii

Odpowiedź MSZ przyszła e-mailem do sympatyka Lambdy Warszawa, który zwrócił się do urzędu z wnioskiem o dostęp do informacji publicznej. Podpisał ją pierwszy radca w Departamencie Wschodnim MSZ Jacek Śladewski. – To smutne, że polski MSZ zdobywa się na potępienie tak porażającej skali łamania praw człowieka tylko w formie maila i tylko wtedy, kiedy musi odpowiedzieć na wniosek o dostęp do informacji publicznej. Inne kraje zwróciły się do władz Czeczenii już dawno – komentuje Piotr Godzisz, ekspert Lambdy ds. przemocy z nienawiści.

Do tej pory przemoc i zatrzymania osób ze względu na orientację seksualną w Czeczenii potępiły rządy m. in. Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a kanclerz Niemiec Angela Merkel poruszyła temat na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Prześladowania potępiły też ONZ, Unia Europejska, Rada Europy i OBWE.

Obecnie ciągle trwa akcja ewakuacyjna osób, które chcą opuścić Kaukaz północny. Rosyjscy obrońcy praw człowieka szukają państw, które mogą przyjąć do siebie uchodźców z Czeczenii prześladowanych z powodu orientacji seksualnej. 17 maja, w Międzynarodowy Dzień Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii, minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkevičius ogłosił, że Litwa udzieliła schronienia dwóm mężczyznom. – Jeśli Polska chce pokazać, że naprawdę potępia działania władz Czeczenii, powinna zrobić to samo co Litwa i udzielić ochrony międzynarodowej osobom, które uciekają z Kaukazu z powodu przerażającej homofobii, która tam panuje – mówi Karolina Więckiewicz, koordynatorka programu Bezpieczeństwo w Lambdzie. – Czekamy na deklarację rządu w tej sprawie. Jesteśmy gotowi wesprzeć MSZ w zakresie kontaktów z obrońcami praw człowieka w Rosji.

Osoby, które chcą wesprzeć akcję ewakuacyjną w Rosji, mogą przekazać darowiznę za pośrednictwem strony ILGA-Europe https://my.ilga-europe.org/civicrm/contribute/transact?reset=1&id=11 bądź wpłacać na konto KPH 08 2130 0004 2001 0344 2274 0002. W tytule przelewu wpisać należy „Czeczenia” oraz swój adres mailowy.

Informacja o prześladowaniach i arbitralnych aresztowaniach gejów i mężczyzn, którym zarzucono homoseksualność została ujawniona na początku kwietnia przez dziennik Nowaja Gazieta.

(Obraz: wikimedia/Roma Yandolin).