III Trójmiejski Marsz Równości już w sobotę – otworzy go Prezydent Miasta Gdańśk

27 maja 2017 r. ulicami  Gdańska przejdzie III Trójmiejski Marsz Równości. Wczoraj Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz zadeklarował, że otworzy wydarzenie. Ze względu na dużą ilość kontrmanifestacji, w tym jedną organizowaną przez radną Miasta Gdańska Anne Kołakowską (PiS), trasa marszu została zmieniona. Odwołano też piknik, który miał się odbyć przed marszem.

Wydarzenie na fbmarsz gdańsk Tolerado

Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado, główny organizator III Trójmiejskiego Marszu Równości, ze względów bezpieczeństwa zdecydowało o zmianie trasy, jak i miejsca startowego Marszu. Nie odbędzie się planowany o 13.00 piknik na Placu Zebrań Ludowych, a miejsce rozpoczęcia Marszu zostaje przeniesione stamtąd na skwer pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego (róg al. Wojska Polskiego i al. Grunwaldzkiej). Marsz rozpocznie się o godzinie 16 i przejdzie Grunwaldzką aż do centrum Wrzeszcza. Decyzja ta została podjęta ze względów bezpieczeństwa z uwagi na otoczenie kontrmanifestacjami Placu Zebrań Ludowych, w tym z blokującą wejście kontrmanifestacją organizowaną przez Annę Kołakowską. Po ujawnieniu trasy Marszu wzdłuż jego trasy zostało zgłoszonych kilkadziesiąt kolejnych kontrmanifestacji, czyli w sumie blisko 50. Zmiana trasy Marszu w ostatnim momencie została podyktowana tym, że z uwagi na terminy, nie ma już możliwości zgłoszenia kontrmanifestacji w trybie zwykłym wzdłuż nowej trasy.

Ubolewamy nad tym, że w Gdańsku, w odmienności do Warszawy, Poznania czy Krakowa, Marsz Równości nie może spokojnie przejść ulicami naszego miasta, a jego uczestnicy narażeni są na agresję i przemoc. Ubolewamy tym bardziej, że do nienawiści od lat nawołuje radna miasta Gdańska Anna Kołakowska (PiS), która łamie w ten sposób statut i regulamin Rady Miasta, a Rada Miasta patrzy na to bezradnie – napisało stowarzyszenie Tolerado w oświadczeniu.

W tym roku w Marszu weźmie udział ponad 100 zagranicznych gości – uczestników odbywającego się równolegle Zjazdu Euroforum Chrześcijańskich Grup LGBT, przedstawiciele jednostek dyplomatycznych, parlamentarzyści, samorządowcy, zasłużone osoby świata kultury i nauki, duchowni, a sam Marsz otworzy Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz. W wydarzeniu weźmie tez udział jego zastępca Piotr Kowalczuk oraz radni PO.