Gwiazda „Top model” Radek Pestka i jego partner nagrali filmik o przemocy wobec osób LGBT

Radek Pestka i Romek Gelard. Foto: arch. pryw.

Zwycięzca „Top model” Radek Pestka i jego partner Romek Gelard nagrali filmik, w którym mówią o potrzebie zgłaszania przypadków przemocy wobec osób LGBT. „Najczęściej osoby pokrzywdzone nie wiedzą, jak uzyskać wsparcie, i pozostawiają temat w milczeniu”, mówią i dodają, że potrzebna jest bezpieczna i skuteczna pomoc. Chłopaki wiedzą, o czym mówią: Niedawno sami zostali zaatakowani. Dlatego zachęcają do wsparcia stowarzyszenia Lambda Warszawa, które szkoli instytucje pomocowe, psychologów i prawników by ci umieli wspierać osoby LGBT doświadczające przemocy.

– Ostatnio przydarzyła nam się niefortunna sytuacja, a mianowicie wraz z naszymi znajomymi zostaliśmy pobici – mówi na początku filmu, zamieszczonego na IGTV, Romek. Do zdarzenia doszło tego lata. Chłopaki i ich przyjaciółki zostali zaatakowani przez grupę agresywnych osób. Do zdarzenia doszło nad Wisłą w Warszawie. Natychmiast zgłosili sprawę na policję i opisali ją w mediach społecznościowych.

Po całym incydencie para dostała wiele wiadomości od fanów, którzy również doświadczyli przemocy. Większość jednak nigdzie sprawy nie zgłosiła.

– Każdy  taki incydent powinno się zgłaszać na policję czy jakiekolwiek inne służby, aby uzyskać pomoc. Głównie dlatego, aby przestępcy, czy osoby, które was skrzywdziły, nie czuły się bezkarne (…). Potrzebna jest bezpieczna i skuteczna pomoc, czy prawnika czy psychologa – mówi Radek.

Niestety, jak zauważa Romek:

– Najczęściej osoby pokrzywdzone nie wiedzą, jak uzyskać wsparcie, i pozostawiają temat w milczeniu. Głównym powodem jest brak wiedzy, podręczników czy też szkoleń dla osób wspierających środowisko LGBT+.

W tym kontekście para mówi o inicjatywie stowarzyszenia Lambda Warszawa, najstarszej działającej w Polsce organizacji LGBT. Lambda prowadzi szkolenia dla organizacji i  instytucji pomocowych z całej Polski.

Uczymy psychologów, prawników i innych specjalistów, jak wspierać osoby LGBT, które doświadczyły przemocy. Zależy nam na tym, by ze szkoleniami dotrzeć nie tylko do dużych miast, jak Warszawa czy Poznań, ale także do takich miejscowości jak Oświęcim czy Siedlce, gdzie nie działają organizacje LGBT – mówi dr Piotr Godzisz z Lambdy Warszawa.

ZOBACZ FILMIK TU

Dotychczas odbyły się trzy szkolenia. Kolejne zaplanowane jest na przyszły tydzień w Warszawie. – Rozdamy na nim specjalne poradniki o tym, jak wspierać osoby LGBT, jakiego języka używać, co to w ogóle są przestępstwa z nienawiści – mówi Godzisz. – Dla osób pokrzywdzonych dostępne będą kieszonkowe przewodniki „Rozpoznaj i zgłoś”, z których dowiedzą się, jak i gdzie mogą uzyskać pomoc.

Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę na Facebooku. Pieniądze wpłacać można również na numer konta 47213000042001025987380001.

Pod koniec nagrania Radek i Romek mówią o tym, co skłoniło ich do wsparcia zbiórki:

–  Dlaczego to jest tak ważna dla nas sprawa? Głównie dlatego, że przemoc była, jest i będzie. Jednak możemy to zmienić i ograniczyć ją do jak najmniejszego stopnia. Chcielibyśmy, aby udała się ta cała zbiórka i te szkolenia weszły w życie, i osoby, które zostały dotnięte przemocą, mogły uzyskać naprawdę dobrą pomoc, a osoby, które są odpowiedzialne za przemoc, zostały ukarane.