Fundusz Stonewall – rozstrzygnięcie tegorocznego konkursu

Już po raz dziewiąty przyznane zostały mikrogranty w ramach Funduszu Stonewall Stowarzyszenia Lambda Warszawa. Dofinansowanie otrzymały projekty realizowane przez grupę nieformalną, stowarzyszenie oraz fundację działające w różnych obszarach na rzecz środowiska LGBT.

 

Rada Funduszu podjęła decyzję o przyznaniu trzech grantów. Prowincja Równości – Świętokrzyska Inicjatywa LGBTiP otrzymała 2000 zł na organizację I Marszu Równości w Kielcach. „Tożsamość Głuchych LGBT” to projekt nowej Fundacji Cicha Tęcza, który został wsparty kwotą w wysokości 1000 zł i skupi się na integracji środowiska głuchych osób LGBT. Ostatnią inicjatywą jest organizacja pierwszego konkursu Miss Lesbian Poland, na który stowarzyszenie Mr Gay Poland otrzymało 1000 zł.

 

Fundusz Stonewall został stworzony w 2009 roku, w 40. rocznicę wydarzeń w klubie Stonewall Inn w Nowym Jorku. Fundusz jest finansowany ze środków pozyskanych w ramach 1% podatku dochodowego od osób fizycznych. Udziela mikrograntów przeznaczonych na realizację projektów przyczyniających się do zwiększenia pozytywnej tożsamości osób homoseksualnych, biseksualnych, trans i nie deklarujących płci w Polsce oraz zwiększenia wobec nich tolerancji społecznej. Dzięki temu chcemy wzmocnić polską społeczności LGBT. W skład Rady Funduszu od początku jej istnienia wchodzą: prof. Monika Płatek, prof. Zbigniew Izdebski, prof. Jacek Kochanowski, Kazimiera Szczuka, Tomasz Raczek i Krzysztof Kliszczyński.

 

Kolejna, jubileuszowa edycja Funduszu planowana jest na przyszły rok.