Nagroda Tolerancji 2020 dla Andrzeja Selerowicza

Stowarzyszenie Lambda Warszawa – w uznaniu zasług i ogromnego wkładu w tworzenie polskiego ruchu gejowsko-lesbijskiego u jego zarania – w latach 80. ubiegłego wieku – przyznało tegoroczną Nagrodę Tolerancji Andrzejowi Selerowiczowi, działaczowi społecznemu, pisarzowi i tłumaczowi.

Andrzej Selerowicz (urodzony w 1948 roku w Bełchatowie) pracował na rzecz polskiej społeczności LGBT+ od wczesnych lat 80. XX wieku. W Wiedniu zaangażował się w pracę działającego przy ILGA-Europe Biura Informacyjnego do Spraw Europy Wschodniej (Eastern Europe Information Pool), koordynując nie tylko zbieranie informacji na temat społeczności osób nieheteronormatywnych zza „Żelaznej Kurtyny”, ale też włączając się – a właściwie tworząc – raczkujące polskie organizacje gejowsko-lesbijskie. Współtworzył pierwsze opracowanie na ten temat – książkę „Rosa Liebe unter dem Roten Stern: zur Lage der Lesben und Schwulen in Osteuropa” (Różowa miłość pod Czerwoną Gwiazdą: sytuacja lesbijek i gejów w Europie Wschodniej).

W 1983 roku wydał pierwszy numer „Biuletynu” – zapoczątkowując polską queerową prasę. „Biuletyn” – pisemko w formie ulotki – wysyłany był do Polski pocztą, a następnie dystrybuowany wśród działaczy i działaczek. Wszystko to działo się w momencie, gdy w kraju ciągle obowiązywał stan wojenny, a osoby zaangażowane w niezależne inicjatywy mogły się liczyć z represjami ze strony władz.

W następnych latach Laureat koordynował i wspierał powstawanie pierwszych lokalnych grup LGBT – wrocławskiego „Etapu”, gdańskiego „Filo”, Warszawskiego Ruchu Homoseksualnego.  Bez jego wsparcia, pomocy i zaangażowania nie byłoby możliwe utworzenie w 1990 roku pierwszej ogólnopolskiej, legalnie działającej organizacji gejowsko-lesbijskiej – Stowarzyszenia Grup Lambda.

Jest tłumaczem klasyki literatury homoerotycznej z języka angielskiego i niemieckiego. Autor – między innymi – „Leksykonu kochających inaczej” (1993), „Kryptonimu Hiacynt” (2015), „Ariel znaczy lew” (2018) i „Innej tajemnicy wiary” (2019).

Był także tancerzem. Wraz ze swoim mężem, Johnem Clarkiem zdobyli w latach 1998–2006 liczne medale na międzynarodowych turniejach tanecznych, w tym na Gay Games i Eurogames. Mieszka w Wiedniu.

Dziś chcemy podziękować Andrzejowi Selerowiczowi za jego wkład w tworzenie naszej historii!

Europejskie Nagrody Tolerancji zostają przyznane po raz 15. w tym roku jako wspólna nagroda organizacji MANEO (Niemcy), SOS Homophobie (Francja), Lambda-Warszawa (Polska), The Rainbow Project (Irlandia Północna) i Pink Cross (Szwajcaria). W tym roku, oprócz Andrzeja Selerowicza, wyróżnieni zostali: Dunja Hayali (Niemcy), Jacques Toubon i Giovanna Ricon (Francja), kampania „Love Equality” (Irlandia Północna) oraz Delphine Roux (Szwajcaria).  Z racji sytuacji epidemicznej ich fizyczne wręczenie odbędzie się w następnym roku podczas uroczystej gali w Warszawie i będzie połączone z wręczeniem Nagród Tolerancji 2021.