Dzień Widzialności Osób Trans już w niedzielę. Przyjdź na Pikietę i pokaż, że jesteś sojusznikiem lub sojuszniczką!

Transparenty Lambdy Warszawa na Paradzie Równości w 2017. Zdjęcie: Karolina Jóźwiak.

Transparenty Lambdy Warszawa na Paradzie Równości w 2017. Zdjęcie: Karolina Jóźwiak.

31 marca to międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Trans. Stowarzyszenie Lambda Warszawa organizuje z tej okazji Pikietę. Przyjdź na Pikietę, by dowiedzieć się, kim są i jakie doświadczenia mają osoby trans, dlaczego chcą być widzialne oraz jak być dobrym sojusznikiem lub dobrą sojuszniczką. Wydarzenie odbędzie się przy Skwerze Twardowskiego (okolice Krakowskiego Przedmieścia) w Warszawie. Start o godz. 14.30.

Pikietują, bo chcą widzialności

Pikietę z okazji Dnia Widzialności Osób Trans organizuje Lambda Warszawa, organizacja wspierająca osoby LGBTQ+. Demonstracja odbędzie się w niedzielę, 31 marca, o 14.30 przy Skwerze Twardowskiego (okolice Krakowskiego Przedmieścia) w Warszawie. W wydarzeniu na Facebooku Lambda zachęca do udziału słowami: „Zapraszamy Was na pikietę z okazji dnia widoczności osób trans! Chcecie się dowiedzieć, dlaczego ten dzień jest ważny w kalendarzu LGBTQ+? Chcecie posłuchać o byciu osobą sojuszniczą dla osób transpłciowych? A może chcecie po prostu przyjść, poświętować ten wyjątkowy dzień i pokazać swoją widoczność? Wpadajcie!”.

W programie wydarzenia przewidziano wystąpienia osób, które powiedzą, dlaczego walczą o lepszą widzialność oraz opowiedzą o doświadczeniach życia jako osoba trans. Osoby uczestniczące będą też mogły dowiedzieć się, jak być dobrym sojusznikiem lub sojuszniczką osób trans, czyli jak umiejętnie je wspierać.

Organizacja zachęca do wzięcia ze sobą flag i transparentów. Chce jednak, by wydarzenie odbyło się bez symboli partii politycznych.

Protest przeciwko dyskryminacji

Międzynarodowy Dzień Widzialności Osób Trans to coroczne wydarzenie obchodzone na całym świecie 31 marca. Jego celem jest uświadamianie o sytuacji osób trans w społeczeństwie. Badania pokazują, że osoby trans wyjątkowo często doświadczają różnego rodzaju przemocy i dyskryminacji. Doświadczenie Lambdy Warszawa pokazuje też, że wiele osób trans, które z dnia na dzień straciły dach nad głową, trafiało do hostelu interwencyjnego dla osób LGBTQ+, który w latach 2015-2016 prowadziła Lambda Warszawa (początkowo z Fundacją Trans-Fuzja).