Czeczenia: 15 tys. osób wezwało do ukarania dziennikarzy, którzy opisali prześladowania gejów

Zgromadzenie, w którym udział wzięło 15 tys. osób, zaapelowało o ukaranie dziennikarzy Novaya Gazeta, która jako pierwsza napisała o prześladowaniach gejów w Czeczenii. Źródło: grozny.tv

Zgromadzenie, w którym udział wzięło 15 tys. osób, zaapelowało o ukaranie dziennikarzy Novaya Gazeta, która jako pierwsza napisała o prześladowaniach gejów w Czeczenii. Źródło: grozny.tv

14 kwietnia 2017

Sytuacja w Czeczenii nie poprawia się. Nielegalne zatrzymania i tortury trwają. Oprócz gejów i mężczyzn uznanych za homoseksualnych zatrzymywani są też użytkownicy narkotyków. Ujawniono kolejne, po Argun, miejsce odosobnienia – wieś Tsotsi-Yurt.

Na wiecu, w którym udział wzięło 15 tys. ludzi, Adam Szachidow, doradca prezydenta republiki Ramzana Kadyrowa, nazwał pracowników Nowej Gazety, która jako pierwsza opisała sprawę, „wrogami naszej wiary i naszej ojczyzny”. Zgromadzeni przyjęli uchwałę, w której zapowiadają karę dla dziennikarzy za obrazę „odwiecznych fundamentów społeczeństwa Czeczenii i godność Czeczenów”. Zapowiedź została szeroko rozpowszechniona w internecie. Według gazety, stanowi ona zachętę dla religijnych fanatyków, by atakować dziennikarzy. Elena Milashina, redaktorka Nowej, została zmuszona do ukrywania się.

Novaya Gazeta pisze, że

celem władz Czeczenii jest „całkowite pozbycie się z Czeczenii mężczyzn o nietradycyjnej orientacji seksualnej”.

Są kolejne reakcje na świecie. O zaprzestanie tortur i bezprawnych zatrzymań i o przeprowadzenie śledztwa ws. czystek zaapelowali w czwartek eksperci ONZ ds. LGBT (Vitit Muntarbhorn); bezprawnych zatrzymań (Sètondji Roland Adjovi); pozasądowych i bezprawnych egzekucji (Agnès Callamard); tortur (Nils Melzer) i wolności opinii (David Kaye).

Wczoraj głos zabrał również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. RPO napisał do Komendanta Straży Granicznej, że Czeczeni są od lat najliczniejszą grupą cudzoziemców wnioskujących o ochronę międzynarodową w Polsce. Pośród nich mogą być ofiary prześladowań.

Nie możemy być obojętni wobec prześladowań gejów i gróźb w stosunku do dziennikarzy i działaczy praw człowieka. Musimy pokazać władzom Czeczenii, że świat widzi ich zbrodnie, a osobom w Czeczenii musimy pokazać, że nie są same. Co możesz zrobić?

1. Pomóż zbierać środki na ewakuację na AllOut
2. Podpisz petycję Amnesty International wzywającą władze Rosji i Czeczenii do zapewnienia bezpieczeństwa osobom LGBT
3. Podpisz petycję do Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej o wszczęcie śledztwa w sprawie
4. Wyślij apel przygotowany przez Lambdę i inne polskie organizacje pozarządowe do premier Szydło, ministra Waszczykowskiego i ambasadora Rosji
5. Podpisz petycję do Grindra i Horneta, aby zaczęły ostrzegać rosyjskich użytkowników przed fałszywymi profilami wykorzystywanymi do zasadzek, zastraszania i szantażowania gejów
6. Bądź na bieżąco. Obserwuj profil Lambdy Warszawa na Facebooku. Lambda od początku monitoruje sprawę prześladowań gejów w Czeczenii i podejmuje starania, by wpłynąć na polskie władze. Chcemy, by rząd RP potępił przemoc i wezwał Kreml do interwencji. W zeszłym tygodniu, wraz z innymi organizacjami, zorganizowaliśmy w tej sprawie akcje solidarnościowe w kilku miastach Polski.