Rok 2016 w Lambdzie

baner jednorożce 750 x100

Rok 2016 w lambdzie zdecydowanie należał do pracowitych. Intensywnie pracowaliśmy nad ulepszeniem struktury naszego stowarzyszenia i usprawnieniem działań. Ale przede wszystkim działaliśmy – gdzie i w jaki sposób? Zobaczcie sami!

Poniższe sprawozdanie obejmuje główne obszary naszej działalność:

POMOC PRAWNA I PSYCHOLOGICZNA
EDUKACJA I RÓWNE TRAKTOWANIE
PROFILAKTYKA I EDUKACJA HIV/AIDS
KULTURA I NAUKA

 

POMOC PRAWNA I PSYCHOLOGICZNA


1

Hostel interwencyjny dla osób LGBT+, pierwszy w tej części Europy, rozpoczął działanie jeszcze w 2015. Hostel działał do października 2016, oferując nie tylko nocleg i wyżywienie, ale także profesjonalne wsparcie psychologiczne i pomoc pracownika socjalnego. Działalność ośrodka okazał się być jednak zbyt kosztowna, uzyskanie stałych funduszy nie powiodło się, zmuszeni byliśmy więc zamknąć hostel. Było smutno, ale co ważne od marca do października hostel działał wyłącznie z waszych datków i darowizn, dzięki czemu tylko w 2016 roku udało nam się pomóc stanąć na nogi 30 osobom zagrożonym bezdomnością. Hostel pokazał konieczność tego typu działań i wiele nas nauczył, a więc mamy nadzieję, że to jeszcze nie koniec tego tematu..

2

W ramach Telefonu Zaufania dla osób LGBT+ i ich bliskich w 2016 roku udzieliliśmy około 600 porad. Dzwonili ludzie z całej Polski, by poradzić się w sprawach dotyczących problemów związanych z orientacją i tożsamością seksualną, trudności w związku, samotności, problemów z samoakceptacją, trudności w nawiązywaniu relacji, bezpiecznego seksu i dyskryminacji. Telefon zapewnia anonimowe i profesjonalne wsparcie.  Naszych telefonistów szkolimy ile tylko się da, w 2016 odbyli szereg szkoleń, m.in. z interwencji kryzysowej.

Telefon Zaufania 22 628 52 22 – działa od poniedziałku do piątku w godz.18-21. Porad udzielamy także przez GG 1286102 w poniedziałki, środy i czwartki w godz.20-22 (liczba tych porad pozostaje jednak niezliczona jak otchłanie Internetu).

BANER_851x315

Przez telefon zaufania można zasięgnąć informacji i zapisać się m.in.  do naszych grup terapeutycznych. Lambda prowadzi terapię indywidualną i terapię par oraz wsparcie interwencyjne kiedy pomoc potrzebna jest jak najszybciej. Dodatkowo uruchomiliśmy cykl warsztatów skierowanych do osób DDA/DDD. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych psychologów, wyspecjalizowanych w tematyce LGBT+. W 2016 roku z bezpłatnej pomocy psychologicznej Lamdby skorzystało ponad 200 osób.

3

240 godzin – tyle nasi prawnicy spędzili na udzielaniu porad prawnych osobom LGBT+.

Z pomocy skorzystało około 100 osób.

Pomoc prawna obejmuje wszelkie tematy związane z LGBT+ – kwestie notarialne, nierówne traktowanie i dyskryminacja w pracy, kwestie uprawnień do informacji medycznych i wiele wiele innych przydatnych rzeczy, o których nie myślimy do momentu kiedy są nam niezbędne. Wsparcie prawne udzielane jest mailowo na adres prawo@lambdawarszawa.org albo bezpośrednio w Lambdzie.

EDUKACJA I RÓWNE TRAKTOWANIE


 

6

W 2016 zintensyfikowaliśmy nasze działania szkoleniowe, badawcze i rzecznicze w obszarze zwalczania przemocy motywowanej uprzedzeniami wobec osób LGBT.

Opracowaliśmy raport do Rady Praw Człowieka ONZ nt. przestępstw z nienawiści w Polsce w latach 2012-2016. Obecnie, prezentujemy raport przedstawicielstwom dyplomatycznym państw członkowskich ONZ, które następnie, na jego podstawie, będą mogły wydać Polsce zalecenia podczas Powszechnego Przeglądu Okresowego w kwietniu lub maju przyszłego roku.

7

Przygotowaliśmy raport o przestępstwach homofobicznych i transfobicznych zgłoszonych do Lambdy i KPH w 2015 roku – w sumie udało nam się zebrać informację o 53 incydentach, z czego 17 zakwalifikowanych zostało jako przestępstwa w raporcie OBWE. W tym czasie Polska nie zarejestrowała ani jednego!

Wraz z KPH i Nowoczesną przygotowaliśmy projekt zmiany Kodeksu Karnego, mający na celu poprawę ochrony osób LGBT przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami i mową nienawiści.8

Przeszkoliliśmy 436 policjantów i policjantek. Większość to osoby zaczynające karierę w Policji, które uzyskały podstawową wiedzę w zakresie rozpoznawania przemocy motywowanej uprzedzeniami, barier w zgłaszaniu przestępstw oraz pracy z osobami LGBT pokrzywdzonymi przemocą.

Koordynowaliśmy działania Koalicji Przeciw Przestępstwom Motywowanym Uprzedzeniami, w których pracach udział bierze 10 organizacji z całego kraju.

Edukacja formalna

szkola_logo

Wdrożyliśmy projekt „Szkoła bez homofobii”, który miał na celu dostarczenie nauczycielom i nauczycielkom kompetencji i narzędzi do przeciwdziałania i reagowania na przejawy homofobii. Dzięki projektowi udało nam się uczynić około 500 szkół w Polsce bardziej przygotowanymi do świadomego przeciwdziałania homofobii. W ramach projektu:

– zebraliśmy ‘dobre praktyki’, czyli pochodzące z polskich szkół przykłady wartościowych działań przyczyniających się do przeciwdziałania homofobii i wsparcia pokrzywdzonych nią osób

– opracowaliśmy model szkolenia „Szkoła bez homofobii” oraz przeprowadziliśmy szkolenia, w których udział wzięło ponad 40 osób odpowiedzialnych za kształcenie kadry pedagogicznej

– opublikowaliśmy podręcznik trenerski, który umożliwia samodzielne przygotowanie się do zajęć osobom zainteresowanym tematyką homofobii w szkole.

Więcej o projekcie: http://szkolabezhomofobii.pl/

 

PROFILAKTYKA I EDUKACJA HIV/AIDS


partyworking w Replice foto Adam GutWszystkie realizowane przez nas działania profilaktyczno-edukacyjne opierają się na filozofii ograniczania szkód (ang. harm reduction), tj. na podejmowaniu działań, których celem jest minimalizacja różnorakich szkód i zagrożeń związanych z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi oraz używaniem alkoholu i narkotyków (substancji psychoaktywnych). W tym roku działaliśmy w ramach projektu  „Bezpieczniejsze związki – zaangażowana profilaktyka zdrowotna w grupie MSM”, finansowanego z funduszy Fio Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

prezerwatywyDziałania klubowe (ang. partyworking) to prowadzone są w miejscach spotkań osób LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i trans) w Warszawie. Podczas dyżurów udzielamy porad dotyczących ograniczania ryzyka związanego ze spożywaniem alkoholu, narkotyków oraz podejmowania zachowań seksualnych, oferujemy bezpłatne prezerwatywy, lubrykanty oraz ‚drink testy’ (testy umożliwiające wykrycie w napoju, tzw. pigułki gwałtu), przekazujemy materiały edukacyjne, a także wskazujemy ofertę pomocową na terenie Warszawy.

W 2016 w ramach działań klubowych rozdaliśmy:

drink testy1.  prezerwatywy – 18538 w tym np.  smakowe, świecące, king size, super king size

2. lubrykanty – 3920 (na bazie wody i na bazie silikonu)

3. drink testy – 1420

4. chusteczki do higieny intymnej – 1420

W projekcie pracowało 15 partyworkerów/ek)

Współpracowaliśmy z siedmioma klubami (Sauna Galla, Sauna Heaven, Fantom, Ramona, Lodi Dodi, Blok Bar, Code Red) rozdaliśmy 1000 broszurek/ulotek edukacyjnych oraz 1000 pocztówek edukacyjnych

 

KULTURA I NAUKA


4

W 2016 zorganizowaliśmy II Warszawski Dzień Różnorodności, gdzie można było m.in. wypożyczyć Żywą Książkę, z równie Żywej Biblioteki, zobaczyć jednorożca w jego naturalnym środowisku równości i tolerancji (patrz zdjęcie). Ostatnio dużo działo się także w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, w Lambdzie odbył się Maraton Pisania Listów Amnesty International (rekordowo napisaliśmy 70 listów!) oraz debata „Uchodźcy LBGT+ na skrzyżowaniu dróg”  chyba pierwsza taka rozmowa w Polsce na temat dyskryminacji krzyżowej.20161210_183525

W 2016 w ramach Festiwalu Równe Prawa do Miłości warsztaty komiksowe poprowadziła rysowniczka Beata Sosnowska z DreamTeam. Wzieliśmy także udział w Nocy Muzeów, gdzie pod jakże prawdziwym tytułem „Nie samą walką człowiek żyje” można było zobaczyć prace uczniów Jana Reszki, posłuchać poezji gejowskiej oraz koncertu Anety Anton.

To nie jedyna poezja jaka zagościła u nas w 2016 roku – w Lambdzie odbyły się także wieczory poezji miłosnej Adama Stępińskiego i Barbary Maćkowiak. A na spotkaniach literacko-historycznych gościliśmy Andrzeja Selerowicza, który opowiedział o najnowszych odkryciach dotyczących historycznej Akcji Hiacynt i „różowych teczkach”  oraz Pawła Fijałkowskiego, autora książki „Androgynia, dionizyjskość, homoerotyzm”.

Przez cały rok co tydzień w Lambdzie odbywały się zajęcia z rysunku z motywami homoerotycznymi prowadzone przez Jana Reszkę – emerytowanego profesora architektury i naszego seniora. Co dwa tygodnie zapraszaliśmy na Planszówki w Lambdzie, a co miesiąc na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki. Napięty kalendarz wydarzeń dopełniały wykłady naukowe oraz bezpłatny kurs jęz. angielskiego prowadzony przez native speakera – naszą seniorkę Kim. Trzeba w tym miejscu przyznać, że nasz klub seniora jest absolutnie wspaniałym i kreatywnym miejscem.  Jedak nie tylko seniorzy, a także studenci mają u nas swoje własne grupy spotkaniowe.

5Osobne słowo należy się naszej bibliotece oraz archiwum. Nowo utworzony dział historyczny intensywnie pracuje nad tym,  żeby nasze archiwalne zbiory zostały zdygitalizowane i udostępnione online wam wszystkim. To naprawdę dużo pracy. A póki co odwiedzić naszą bibliotekę i archiwum  możecie we wtorki między 16 a 18, wszelkie pytania można kierować na adres biblioteka@lambdawarszawa.org

 


Cieszymy się, że jesteśz nami. Bez Ciebie nie moglibyśmy działać. Mamy nadzieję, że podsumowanie 2017 roku będzie jeszcze dłuższe, planów na pewno jest bardzo dużo. Jeśli chcesz pomóc nam je zrealizować, przekaż 1% na Lambde Warszawa.

Na naszej stronie można już łatwo i szybko rozliczyć się online. Działajmy razem!

ŻYCZY2