Biblioteka i archiwum

W bibliotece gromadzimy literaturę związaną z tematyką homoseksualności i biseksualności:

  • beletrystyczną literaturę homoseksualną i dotyczącą homoseksualności,
  • literaturę naukową i popularną o szeroko pojętym charakterze antropologicznym (socjologia, etnologia i etnografia, antropologia kulturowa, psychologia, psychoterapia, seksuologia, medycyna, życie codzienne/praktyczne problemy życia codziennego),
  • pisma gejowskie i lesbijskie, również zagraniczne,
  • broszury i ulotki,
  • materiały wewnętrzne Stowarzyszenia i prace niepublikowane.Biblioteka prowadzi i wspiera badania kulturoznawcze dotyczące lub powiązane z tematyką mniejszości seksualnych – jeżeli potrzebujesz pomocy, chętnie Ci jej udzielimy. Wierzymy, że nasze zbiory będą Ci pomocne w Twoich przeżyciach, przemyśleniach i studiach. Bibliotekarki_rze udzielają także wskazówek bibliograficznych.Nasza biblioteka ma wiele żarliwych czytelniczek_ów, a jednocześnie cierpimy na dotkliwy brak książek, także tych wydanych w Polsce w ostatnich czasach. Cały księgozbiór składa się z darów, na które nadal bardzo liczymy. Jeśli chcesz wzbogacić nasz skromny księgozbiór, ofiaruj nam książkę, której jeszcze nie mamy.Z księgozbioru można korzystać na miejscu, część książek można także wypożyczyć na zasadach określonych w regulaminie.Zakup książek i czasopism jest finansowany ze środków otrzymanych w ramach 1% podatku od osób fizycznych.

Regulamin biblioteki Stowarzyszenia Lambda Warszawa plik PDF (74 KB)
Godziny pracy:  wtorki 16:00 – 18:00, czwartki 17:00-18:00;
Kontakt  biblioteka@lambdawarszawa.org

 

Archiwum

W archiwum gromadzimy:

  • materiały związane z działalnością organizacji LGBT w Polsce i na świecie,
  • artykuły z prasy polskiej, dotycze homoseksualności, transpłciowości i tematyki HIV/AIDS,
  • pinsy (przypinki) związane z organizacjami i tematyką LGBT.

Od 1985 r. w archiwum zgromadzonych zostało ponad 2000 wycinków i ponad 1000 innych materiałów (ulotek, broszur, dokumentów wewnętrznych, biuletynów). Archiwum na bieżąco porządkujemy i uzupełniamy. Zbiory udostępniamy wyłącznie w siedzibie Stowarzyszenia.

Zbiory archiwum są wykorzystywane do prac naukowych oraz dokumentowania historii ruchu LGBT w Polsce.

Jeżeli posiadasz niepotrzebne Ci archiwalia – przekaż je nam, włączymy je do naszych zbiorów i będą mogły służyć osobom zajmującym się historią ruchów LGBT w naszym kraju.

Godziny pracy: wtorki 16:00 – 18:00, czwartki 17:00-18:00;
Kontakt historia@lambdawarszawa.org


 

Projekt „Historia mówiona społeczności LGBT+ w Polsce”. Od 2016 roku grupa historyczna Lambdy Warszawa we współpracy z Domem Spotkań z Historią prowadzi projekt nagrań relacji biograficznych. Aktualnie posiadamy około 20 nagrań z osobami ze środowiska i sojusznikami. Zapraszamy do kontaktu wszystkie Osoby, które chciałby się podzielić swoimi wspomnieniami i uczestniczyć w projekcie!

Kontakt: historia@lambdawarszawa.org