Jak żyje się osobom LGBTIA w Polsce? Wystartowało ogólnopolskie badanie „Sytuacja społeczna osób LGBTIA”

Rusza szósta edycja największego ogólnopolskiego badania o osobach LGBTIA – „Sytuacja społeczna osób LGBTIA za lata 2019-2020”. Celem zainicjowanej przez Kampanię Przeciw Homofobii i Lambdę Warszawa analizy jest zbadanie jak żyje się lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym, transpłciowym, interpłciowym i aseksualnym mieszkającym w Polsce – kraju stref wolnych od LGBT, gdzie po ulicach jeżdżą homofobusy, a politycy mówią, że osoby nieheteroseksualne to ideologia. Termin na wypełnienie ankiety przygotowanej przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW mija 28 lutego 2021 roku.

Pierwszy raport nt. sytuacji społecznej osób LGBT został opublikowany w 1994 roku. Od tego czasu badania prowadzone są średnio co 4 lata. Tegoroczna edycja poświęcona jest analizie trudności, wyzwań i potrzeb osób LGBTIA, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i aseksualnych  w latach 2019 – 2020.

Na specjalnie przygotowanej w tym celu stronie – kph.org.pl/badanielgbtia – osoby LGBTIA, które ukończyły 13 rok życia i przez ostatnie 2 lata mieszkały w Polsce, mogą anonimowo wypełnić ankietę zawierającą pytania dotyczące takich obszarów życia jak: edukacja, praca, zdrowie czy życie rodzinne. W ankiecie poruszone zostały również zagadnienia związane z doświadczeniami przemocy motywowanej uprzedzeniami, a także przekonaniami społeczno – politycznymi, życiem religijnym i podejściem do związków. Struktura tegorocznego badania jest zbliżona do poprzedniego. Takie rozwiązanie pozwoli  ekspertom i ekspertkom Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego na przeprowadzenie porównania z wynikami ostatniej edycji, a KPH i Lambda Warszawa na wyciągnięcie wniosków dotyczących poziomu dyskryminacji gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i aseksualnych oraz wpływu uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy na funkcjonowanie społeczne.

 

LINK DO ANKIETY: TUTAJ – PROSIMY O JEJ WYPEŁNIENIE!

 

Celem badania jest przeprowadzenie pogłębionej analizy socjologicznej warunków życia lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, interpłciowych i aseksualnych mieszkających w Polsce. Raport, który powstanie na bazie badania, będzie rzetelnym źródłem wiedzy na temat aktualnej sytuacji osób LGBTIA i przyczyni się do zwiększenia świadomości o potrzebach i wyzwaniach z jakimi mierzy się obecnie społeczność.

Pytania zawarte w ankiecie dotyczą takich obszarów życia osób LGBTIA jak: edukacja, praca, zdrowie i  życie rodzinne. W ankiecie poruszone zostały również zagadnienia związane z doświadczeniami przemocy motywowanej uprzedzeniami, przekonaniami społeczno – politycznymi, życiem religijnym i podejściem do związków.

W badaniu nie zbieramy danych osobowych, ale zbieramy dane wrażliwe. Dzięki temu, że ankieta badawcza znajduje się na serwerach amerykańskich Uniwersytetu w Delaware, dane respondentek i respondentów są bezpieczne.

Dane przeanalizowane przez badaczki i badaczy zostaną opublikowane w formie raportu, który będzie dostępny latem 2021 roku.

 

Kontakt:

 

LINK DO ANKIETY: TUTAJ – PROSIMY O JEJ WYPEŁNIENIE!