20 lat Lambdy Warszawa – historia powstania

18814253_10155340765143374_6171126757913673150_nJak powstała najstarsza istniejąca w Polsce organizacja LGBT?

Jest rok 1997. Osoby zgromadzone wokół gejowskiego Ośrodka „Rainbow” postanawiają założyć nowe stowarzyszenie. Dotychczas ośrodek sponsorowany był ze środków ONZ i funkcjonował w ramach Stowarzyszenia Grup Lambda, kiedy ono upadło pojawił się pomysł stworzenia odrębnej organizacji. Nie było to jednak takie proste.

Problemem było już zebranie założycielskie – po zamknięciu Ośrodka „Rainbow” nie było miejsc, w których można by zorganizować takie spotkanie. Jak wspomina jeden z założycieli Michał Pawlęga – „Spotkanie odbyło się więc w domu mojej babci, pod jej nieobecność, na dywanie w tzw. dużym pokoju”.

„Wśród członków założycieli – czyli liście osób która poszła do sądu by nas zarejestrować – sporo osób to nie są osoby LGBT. Wiele osób nadal miało opór przed podawaniem swoich danych do sądu i szukaliśmy tych, którzy nas wesprą” – dodaje Krzysztof Kliszczyński, wieloletni koordynator Telefonu Zaufania dla osób LGBT, dziś odpowiedzialny za dział pomocowy Lambdy.

Ostatnim krokiem było zarejestrowanie organizacji. W tamtym czasie nie istniał jeszcze KRS, organizacje były rejestrowane bezpośrednio przez Sąd Wojewódzki, który nie miał obowiązku odpowiedzi w żadnym wyznaczonym terminie. Złożony wniosek leżał więc, gdzieś na biurku, a czas mijał.

Jak udało się mimo wszystko zarejestrować Lambdę Warszawa? Odpowiada Michał Pawlęga: „Wiadomo było, że w sądzie okręgowym będą z tym kłopoty – żadna osoba nie chciała się podjąć rejestracji ‘takiej’ organizacji. Z pomocą przyszła znajoma Pani Zofia, która znała sędzię i nakłoniła ją do udzielenia nam pomocy. Do dziś pamiętam przekazywanie jej dokumentów na schodach w sądzie przy Al. Solidarności w konspiracji, tak by nikt tego nie widział.”

Dokładnie 23.10.1997 Sąd Wojewódzki w Warszawie uznał wniosek o założenie Lambdy Warszawa i wpisał ją oficjalnie do rejestru stowarzyszeń. W październiku tego roku minie dokładnie dwadzieścia lat od tego momentu. #20latLambdy

Jesienią zaprosimy was do wspólnego świętowania, a przez lato co tydzień będziemy dzielić się wspomnieniami i materiałami historycznymi znalezionymi w Archiwum i Bibliotece Lambdy Warszawa.

Codziennie o historii Lambdy możecie także przeczytać na naszym Twitterze!

Dziękujemy, że jesteście z nami! KRS