Od 28 lutego b.r. – od momentu uruchomienia przez Lambdę Warszawa Centrum Wsparcia dla Uchodźczyń i Uchodźców LGBTQIA z Ukrainy – z naszej pomocy skorzystało 321 osób. Dziennie do Lambdy Warszawa zgłasza się od pięciu do dziesięciu osób – są to zarówno osoby które już się znalazły w Polsce; osoby, które rozpoczęły ewakuację z ogarniętej wojną Ukrainy, jak i nieheteronormatywne osoby, które pozostają w kraju, ale potrzebują informacji o naszej pracy pomocowej. Opiekujemy się również osobami, które w Warszawie znalazły się zaledwie na kilka dni – w drodze do punktu docelowego w Europie Zachodniej.

Po ponad dwóch miesiącach naszej pracy możemy pokusić się o kilka spostrzeżeń:

– pomoc na rzecz uchodźców i uchodźczyń ma charakter długotrwały. Po pierwszym szoku i traumie ucieczki dopiero w tej chwili wiele osób LGBTQIA, które w marcu znalazły schronienie w Polsce decydują się na wychodzenie z ukrycia i kontaktowanie się z organizacjami pracującymi na rzecz naszej społeczności;- w pierwszych tygodniach wojny przybywały do nas głównie osoby z zachodniej i środkowej Ukrainy; obecnie są to głównie osoby ze wschodu kraju, w tym z okupowanych przez Rosjan obwodów (doniecki, ługański, chersoński). Informacja o naszym Centrum Pomocowym jest dystrybuowana przez ukraińskie organizacje (Kyiv Pride, Global Alliance, i inne).

– obserwujemy zjawisko „migracji wewnętrznej” – zwracają się do nas osoby z mniejszych miejscowości w Polsce, które decydują się na przeniesienie do Warszawy.- do Warszawy przyjeżdżają też ukraińscy uchodźcy i uchodźczynie z Niemiec, którzy ze względu na brak adaptacji do niemieckiej rzeczywistości i różnice kulturowe (przede wszystkim – językowe) postanawiają pozostać w Polsce.

– w pierwszej fazie wojny zgłaszały się do nas przede wszystkim kobiety, w ostatnich dniach około 20% – 25% uchodźców to mężczyźni, którzy – ze względów zdrowotnych – mogli opuścić Ukrainę.

– największym wyzwaniem jest obecnie nie poszukiwanie dachu nad głową (co nadal jest rzeczą bardzo trudną), ale integracja społeczna migrantek i migrantów – tworzenie nie tylko miejsc pomocy psychologicznej i terapeutycznej, ale miejsc / grup spotkaniowych, gdzie osoby LGBTQIA z Ukrainy będą się spotykały z osobami z Polski.

– nasza praca jest możliwa dzięki wsparciu zespołu tłumaczy i tłumaczek, którzy wywodzą się z naszej Grupy Ukraińskiej (działającej od lutego 2018) oraz zgłosiły / zgłosili się zaraz po wybuchu wojny. Serdecznie im dziękujemy!

Serdecznie też dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły nasze zbiórki oraz instytucjom krajowym i zagranicznym, które nam przekazały dotacje – to Wy umożliwiacie tworzenie naszego Centrum!

Przez cały okres skupialiśmy się na poszukiwaniu dachu nad głową dla osób uchodźczych (u osób, które użyczają mieszkań / pokoi lub w naszym mieszkaniu interwencyjnym); pomocy psychologicznej (pomoc indywidualna, grupa wsparcia, telefon zaufania); pomocy prawnej; działań integracyjnych (kursy języka polskiego, wspólne robienie kanapek w pierwszym etapie wojny – zrobiliśmy ich około 5.000). Pomagamy także osobom uchodźczym w poszukiwaniu pracy.Osoby uchodźcze będące z nami w kontakcie wspieramy poprzez wydawanie bonów żywnościowych i ubraniowych, wsparcie przy zakupach biletów, kart SIM oraz leków. Udostępniliśmy naszą przestrzeń grupom dostarczającym leki do Ukrainy; wydaliśmy także broszurę dotyczącą stresu związanego z wojną i uchodźctwem oraz wsparliśmy ukraińskie hostele dla osób nieheteronormatywnych poprzez wysyłkę partii powerbanków.

W najbliższym czasie – prócz kontynuacji wszystkich powyższych działań, planujemy:

– wynajęcie i wyposażenie kolejnego mieszkania interwencyjnego (na około 20 osób). Będzie to oznaczało, że Lambda Warszawa de facto prowadzić będzie trzy hostele interwencyjne – jeden we współpracy z Miastem Warszawa (dla osób LGBT+ z Warszawy / Polski; funkcjonuje od września 2021) i dwa dla uchodźców / uchodźczyń z Ukrainy;

– uruchomienie polsko-ukraińskiej grupy spotkaniowej / integracyjnej;

– wydanie w języku ukraińskim ulotki dotyczącej profilaktyki MSM / WSW;

– podczas tegorocznej Parady Równości (sobota, 25 czerwca) Lambda Warszawa przygotuje dwie platformy – jedną własną (w tym roku obchodzimy 25-lecie działalności) i jedną dla ukraińskiej społeczność osób nieheteronormatywnych!

Na terapię indywidualną oraz poradnictwo prawne można się zapisać dzwoniąc pod numer 22 628 52 22, od poniedziałku do piątku w godzinach 14.00-16.00 (w języku ukraińskim) i 16.00-18.00 (w języku polskim).

Pamiętajcie proszę o Lambdzie Warszawa podczas wypełniania deklaracji PIT – Wasz 1% to realna pomoc! KRS 000140531.

Link do naszej ankiety – jeśli potrzebujecie pomocy lub chcecie ja oferować: https://docs.google.com/…/1FAIpQLScLNHWeeuI…/viewform…)

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

Przekaż nam 1%!

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja LGBT+. Od 25 lat działamy w obszarze zdrowia psychicznego i seksualnego, bezpieczeństwa, równego traktowania i kultury.Wesprzyj naszą pracę

Czytaj więcej »
Bądź na bieżąco

Inne aktualności

Przekaż nam 1%!

Lambda Warszawa to najstarsza w Polsce organizacja LGBT+. Od 25 lat działamy w obszarze zdrowia psychicznego i seksualnego, bezpieczeństwa, równego traktowania i kultury.Wesprzyj naszą pracę